Vadasz70 kérdése:

Hogyan lehet ezt kiszámolni és mi az eredmény 876 - 303 x (545 - 663) - 309 =?

2013. márc. 8. 13:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Először a zárójelen belüli műveletet kell elvégezni, ami 545-663; vagyis 545 és 663 különbsége. 663-545=118, azonban a kisebb számból kell kivonni a nagyobbat, ezért a különbség "-" előjelű, azaz -118.


Ezután így néz ki: 876-3x(-118)-309. A feladatok között 2 kivonás és egy szorzás van. Van egy "csúnya" nevű szabály: a precedencia szabály. Általában azt jelenti, hogy a magasabb szintű műveleteket előbb kell elvégezni, aztán az egyre alacsonyabbakat. Itt a szorzás a legmagasabb szintű: ezt kell először végrehajtani. 303x(-118)=-35754. A szorzat azért negatív előjelű, mert ha páros darabszámú azonos előjelű tényezőt szorzunk össze, akkor előjele pozitív lesz, egyébként negatív.


Ezután: 876-(-35754)-309 a feladat. A levonandó 2. tag negatív szám, az előjel pozitív lesz: 876+35754-309.


Most már azonos szintű műveletek vannak: balról jobbra elvégezzük: 876+35754=36630

36630-309=36321. Ez az eredmény.


Ha a megoldásra nem, csak az eredményre kíváncsi, akkor egyszerűen be kell írni a Google kereső sorába a feladatot (persze a szorzás jel nem x, hanem * karakter) és Enter-re megjelenik az eredmény.

2013. márc. 8. 13:39
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi!

De azért kiváncsi lennék hány felnőtt ember tudja kiszámolni és emlékszik még erre. Itt a környezetemben is sokan mondják alsó tagozatos anyukák hogy a gyerekek olyan házi feladatokat kapnak hogy csak vakarják a fejüket.Aki benne van az biztos jobban tudja, meg aztán nem használja az ember ezeket a számításokat hétköznap.

2013. márc. 8. 14:26
 3/3 anonim ***** válasza:

Tisztelt Vadász!

Én több-tízéves vagyok és nem gondolom, hogy alapműveleti készségeknek csak emlékekben kell élniük.

Ha az ember kicsit is figyel a legegyszerűbb pénzügyeire (szolgáltatók számlái, de akár bolti számlák, nyugták, banki értesítések), akkor szorzatokat képezni (egységár és fogyasztás) összevonni (különböző tételek), kivonni (pl. kedvezmény, jóváírás, fizetési többlet stb.), sőt százalékot számolni (ÁFA) gyakran kell.

Enélkül van sok olyan vélemény, hogy becsapnak; érthetetlenek a számlák, nem is csökkentek az adott rezsiszámlák 10%-kal stb; amely véleményekkel tényszerűen többször vitatkoztam itt, a GYK-n is.


Nem tudtam milyen célú a kérdés. Arra gondoltam, hogy gyerek kér segítséget és ezért magyaráztam el ilyen részletesen; mint általában teszem házi feladatos kérdéseknél, mert nem gondolom hogy elegendő az eredményt közölni.

2013. márc. 8. 15:12