Valaki segitsen parhuzamos RCbe?

C 100 nf u 5v R 1.5 kilo om f 1khz . Ezeket kell kiszamitani: ic ir i z
2013. márc. 8. 08:40
 1/1 bongolo ***** válasza:

Off: elég szabadon bánsz a kis- és nagybetűkkel :)


f = 1 kHz = 10^3 Hz

ω = 2π·f = 6,28·10^3 1/s

R = 1,5 kΩ = 1,5·10^3 Ω

C = 100 nF = 0,1 µF = 0,1·10^(-6) F

U = 5 V


A kondenzátor reaktanciája: Xc = 1/(C·ω) = 1/(0,628·10^(-3)) = 10^3/0,628 Ω


A feszültség a párhuzamos kapcsolás miatt egyforma, az áramerősségek az I=U/R (illetve U/X) képlettel számolhatók. És ráadásul a kondenzátoron az áramerősség 90°-ot siet a feszültséghez képest.


Ir = U/R = 5/(1,5·10^3) = 3,33·10^(-3) A = 3,33 mA

Ic = U/Xc = 5/(10^3/0,628) = 5·0,628·10^(-3) = 3,14·10^(-3) A = 3,14 mA


Ezeket kell ábrázolni a derékszögű koordinátarendszerben. Az Ir a vízszintes tengelyen van, hisz azonos fázisú a feszültséggel, Ic pedig függőlegesen felfelé, hisz 90°-ot siet. Mint ennek az ábrának a bal oldalán:

[link]


Az eredő áramerősséget Pitagorasz tétellel kell számolni:

Iz = √(Ir² + Ic²) = √(3,33² + 3,14²) = 4,58 mA


Nem tudom, kell-e az eredő áramerősségnek a fázisa? Ha kell, azt pedig így lehet számolni:

tg φ = Ic/Ir = 3,14/3,33 = 0,943

φ = 43,3°

(radiánban ez 0,756)

2013. márc. 8. 21:02