Sziszka7249 kérdése:

Amikor egy szánkót a havon húznak, 0, 02 a csúszási surlódási együttható. Mekkora erővel lehet ezt a szánkót egyenletesen húzni, ha a tömege a rajta ülő gyerek tömegével együtt 75kg? Alatta folytatódik

Mekkora surlódási erő fékezi ezt a szánkót, ha nem sétálva, hamen futva húzzák? Levezetnétek részletesen :D Köszi

2013. febr. 27. 07:44
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

A súrlódási erő csak a talajra merőleges erőtől és a súrlódási együtthatótól függ.

A talajra merőleges erő most a szánkó+gyerek súlya:

G = m·g = 750 N (ha g=10 m/s²-tel számolunk)

A súrlódási erő ennek az együttható-szorosa:

Fs = G·µ = 750N·0,02 = ... (számold ki)


Amikor egyenletesen mozog a tárgy, akkor a rá ható erők eredője nulla. Vagyis pont akkora erővel kell húzni, mint a fenti Fs.


A sebesség mindegy, a lényeg csak az, hogy állandó. Szóval amikor futunk, akkor is ugyanaz az Fs erő kell a húzáshoz.


Megjegyzés:

Csak akkor kellene nagyobb erő, ha gyorsulna a szankó. Szóval addig, amíg felgyorsultunk, addig nagyobb erővel kellett húzni, de utána már, amikor nagy állandó sebességgel futunk, már megint csak az Fs-sel azonos erő kell. A tanár nem is ezt az erőt kérdezte, hogy mi mekkorával húzzuk a szankót, hanem azt, hogy mekkora a súrlódási erő közben. Pont azért így kérdezte, hogy ez, amit itt alul írtma, ne zavarhasson meg. A súrlódási erő ugyanis, ha mozog a tárgy, akkor mindig ugyanakkora, akár gyorsulunk, akár nem.

2013. febr. 27. 11:49