Segítene valaki a matek háziban?


Ez lenne a feladat

[(x:2)+1-1/3szer2(x:2)+1]-2=2

Nem értem higy kellene megcsinálni...


13/F


2009. szept. 10. 18:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Mit jelent ez a

(x:2)

írás? x osztva 2-vel, vagy x-négyzet?

És ez az

1/3szer2(x:2)?

1/3szor 2szer (x :2 ), másképp írva 1/3 * 2 * (x :2 )?


Tehát a feladat ez volna:

[(x : 2) + 1 - 1/3szer 2szer (x :2 ) + 1] - 2 = 2 ?

2009. szept. 10. 18:56
 2/4 anonim ***** válasza:
Először a belső zárójelet bontsd fel, utána magasabb rendű művelet (szorzás, osztás), legvégén az összeadás, kivonás.
2009. szept. 10. 19:00
 3/4 A kérdező kommentje:
Elsőnek:igen ez az csak egybe írtam és az osztás.
2009. szept. 10. 19:48
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

[(x:2)+1-1/3szer2(x:2)+1]-2=2


Bármi is az ott a zárójelben, és

tegyük fel, hogy ez a "1/3szer2(x:2)" részlet 1/3szor 2szer (x :2 ), másképp írva 1/3 * 2 * (x :2 ).


Ez esetben, mivel a műveleti sorrend: 1) hatványozás-gyökvonás, 2) szorzás-osztás 3) összeadás-kivonás, és mivel egyenrangú műveletsort balról jobbra végezzük, ezért

először el kell végezni a zárójelen belüli szorzást

[(x :2) + 1 - 2/3szor (x :2 ) + 1] - 2 = 2

Ezt 2/3szor (x :2 ) -t kijelölt műveletként meghagyjuk. Tehát nem maradt más művelet a szögletes zárójelben, csak összeadás-kivonás. Ezek tagjait tetszőlegesen csoportosíthatjuk és felcserélhetjük.

[(x :2) - 2/3szor (x :2 ) + 1+ 1]

Van ez (x :2) valami egyszer, ki kell vonni belőle 2/3-át, így marad ez a (x :2) 1/3-szor.

[1/3szor (x :2 ) + 2] - 2 = 2

A zárójelben és a zárójelen kívül egyenrangú művelet van, ezért a zárójel elhagyható:

1/3szor (x :2 ) + 2 - 2 = 2

1/3szor (x :2 ) = 2

Ennek a (x :2) valaminek az egyharmada egyenlő 2-vel, akkor a 3/3-a, vagyis egy egész ilyen (x :2) valami egyenlő a 2 3-szorosával.

(x :2) = 6


Na most ha ez x osztva 2-vel, itt a zárójelben, akkor az azt jelenti, hogy x fele egyenlő 6-tal, tehát x maga egyenlő 12-vel.


x=12


Közben megjött végre a válaszod.

Így már sokkal egyszerűbb.


x :2 törtként felírva x/2

Tehát


[x/2 + 1- 1/3*2*x/2 + 1]-2 = 2

[x/2 + 1- 2/3*x/2 + 1]-2 = 2

[3/3*x/2 - 2/3*x/2 + 1 + 1]-2 = 2

[1/3*x/2 + 2]-2 = 2

1/3*x/2 + 2 - 2 = 2

1/3*x/2 = 2

3/3*x/2 = 6

x/2 = 6

x=12

2009. szept. 10. 20:06