Hogy kell megoldani ezt az egyenletet?


Avagy: Határozd meg az x és y valós számokat, amelyekre:


x^2-6x+y^2+4y+13=0 !


Gondoltam arra, hogy a rövidített számítási képletekkel felírom négyzetek különbségeként illetve összegeként és csoportosítom esetleg, majd megoldom, de nem megy.. Ez az egyetlen ilyen feladat az összes házi feladat között, ami nem megy, és ilyet még nem oldottunk. Előre is köszönöm a választ! :)



#matematika #algebra #VII. osztály
2013. febr. 24. 18:38
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Vizsgáljuk, mint egy másodfokú egyenlet x-re nézve, y lenne egy változó paraméter.


Nézzük a megoldóképletet:

x = [6 +- sqrt(36-4(y^2+4y+13))]/2


Tehát minden tetszőleges y-re, lesz egy x (vagy kettő), ami megoldja az egyenletet.


Mostmár csak azt kell vizsgálni, hogy y mely értékeinél lesz x is valós. Ez pedig akkor lesz igaz, ha a diszkrimináncs nagyobb vagy egyenlő nullánál. (Mivel külömben komplex szám lesz x)


Tehát vizsgálni kell, hogy

36-4(y^2+4y+13) >= 0

36 -4y^2 - 16y - 52 >= 0

-4y^2 - 16y - 16 >=0

y^2 + 4y + 4 <= 0

(y+2)^2 <= 0


Ez kissebb nem lesz, egyenlő meg a y = -2-ben lesz.


Tehát x értéke csak y=-2-ben lesz valós, méghozzá: 3.


Tehát x=3; y=-2 az egyetlen valós számpár, ami megoldja ezt az egyenletet.

2013. febr. 24. 19:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem, így már világosabb! Köszönöm, ment a zöld kéz! :D
2013. febr. 24. 19:04