Ez a házim!? Segítsen valaki mert nem értem


Ezt a két számítást kaptam: 1.) 9g szén tökéletes égésekor hány g szén-dioxid keletkezik?


2.) 10g kén-dioxid keletkezéséhez hány g ként kell elégetni?



Ha lehet magyarázattal légyszi, köszi



2013. febr. 11. 17:00
 1/4 bongolo ***** válasza:

1)

A reakció ez:

C + O₂ = CO₂

Vagyis egy darab szénatom meg egy darab kétatomos oxigénmolekula reagál, és lesz egy darab széndioxid molekula.


Persze sok molekulánál is ugyanezek az arányok. Ha mondjuk veszünk 6·10²³ darabot mindből, akkor is. Hogy ne kelljen sokszor leírni ezt a 6·10²³ számot, azt elnevezték mol-nak, és a fenti reakciót így mondjuk: 1 mol szén meg 1 mol oxigénmolekula (O₂) reakciójából lesz 1 mol CO₂.


A 6·10²³ (vagyis az 1 mol) azért jó, mert ennyi darab hidrogénatomnak éppen 1 gramm a súlya, és a többi anyagnak is a tömegszámuknak megfelelő gramm. Persze nem csak atomokra, hanem molekulákra is igaz ez, tehát pl. 1 mol H₂ molekulának a tömege 2g.

1 mol O₂ tömege 2·16 = 32g

1 mol C tömege 12g

1 mol CO₂ tömege 12+2·16 = 44g


Ezeket a számokat a periódusos rendszerben találod meg.


Ezek a tömegek nem pontosan egész számok, szóval igaziból a hidrogéné se 1g, mert a természetben többféle izotópja van ugyanannak az anyagnak, és azoknak más a súlyuk. Ha veszünk belőlük 6·10²³ darabot, akkor annak egy része lesz 1 grammos, egy másik része lesz 2 grammos, átlagban tehát nem 1 gramm lesz, hanem kicsit több (nem 1,5 gramm, mert nem egyforma arányban vannak ezek az izotópok, sokkal több az 1 grammos).


Valójában nem is a hidrogént vették alapul, hanem a szén 12-es izotópját, és annak a tömegének a 12-ed része az atomsúly egysége. Olyanból 6·10²³ darab pontosan 12 gramm.


A hidrogén 1-es izotópjának a tömege sem pontosan 1 gramm, mert a kötési energia nem egyforma minden anyag esetében. Szóval egyedül a szén 12-es izotópjának az atomtömege egész szám (12), az összes többié kicsit más, de általában egésznek vesszük azokat is.


Szóval most a feladat:

9g szén van a reakcióban. Ha 12g lenne, akkor a fenti reakciónál pont 1 mol lenne mindenhol. 9 gramm esetén tehát 9/12 mol anyag reagál. A keletkező CO₂ is 9/12 mol persze, aminek a tömege 44·9/12 = 33 gramm.


A 2) példát is hasonlóan kell megoldani, próbáld meg magad. Ha leírod, mi jött ki, leellenőrzöm.

2013. febr. 11. 17:27
 2/4 A kérdező kommentje:
nem megy :(
2013. febr. 11. 21:36
 3/4 bongolo ***** válasza:

2)

S + O₂ = SO₂


S: 32 g/mol

O₂: 2·16 = 32 g/mol

SO₂: 32+2·16 = 64 g/mol


10 g SO₂: ez 10/64 mol

Mivel 1 mol S-ből lesz 1 mol SO₂, ezért 10/64 mol ként kell elégetni.

Ennek tömege: 32·10/64 = 5 g

2013. febr. 11. 21:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm naaagyon széépen! :)
2013. febr. 12. 17:40