Hogy oldom meg ezt a feladatot?

Egy derékszögű háromszög oldalai – cm-ben mérve – egész számokkal adhatók meg, a rövidebb befogójának a hossza 5/12 -e a nagyobb befogó hosszának. A háromszög kerülete 90 cm. Mekkorák a háromszög hegyesszögei és hány cm a beírható körének sugara?
2013. febr. 5. 20:09
 1/2 BKRS ***** válasza:

b=5/12 * a

c² = a²+ b² = a² + (5/12* a)² = 144/144 a² + 25/1444 a² = 169/144a² = (13/12 * a)²

c=13/12 * a

90=a+b+c=a + 5/12 * a + 13/12 * a = 30/12 * a

a = 12/30 * 90 = 36

b = 5/12 * 36 = 15

c = 13/12 * 36 = 39

Nyilván γ=90

sin(α)=36/39

sin(β)=15/39

A beírható kör sugarát legegyserűbb a területtel kiszámolni:

a*b/2 = T = r*K/2

15*36/2 = r*90/2

r = 15*36/90 = 6

2013. febr. 5. 20:18
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi!!! életbvevágó volt :) mostmár értem, vhogy így álltam neki, csak túl bonyolítottam... :/
2013. febr. 5. 20:42