140g salétromsavoldatot 125g 48,0 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldattal óvatosan semlegesítettünk,majd akeletkezett oldatot 0 celsiusfokra hűtöttük.Ekkor 27,1g szilárd nátrium-nitrát kristályosodott ki.

a,hány tömeg%-os volt a felhasznált salétromsavoldat?

b,SZámítsd ki a nátrium-nitrát oldhatóságát 0 celsiusfok-on 100g vízre vonatkoztatva!


2013. febr. 4. 16:31
 1/1 DudoloPocok ***** válasza:

125 g 48 % oldatban van 1,25*48= g NaOH, ami teljesen reaál a salétromsavval


HNO3+NaOH = NaNO3+H2O

63 40 85 18


40 g NaOH 63 g HNO3-val reagál

60 g NaOH x g HNO3-val reagál


x=60/40*63 g= 94,5 g HNO3


140g oldatban 94,5 g HNO3

töménység 100*94,5/140= 67,5 tömeg%


B, keletkezett NaNO3


40g NaOH ból 85 g keletkezik, 60 g-ból 127,5 g (60/40*85)


kivált 27,1 g, maradt az oldatban = 127,5-27,1=100,4 g


ez a mennyiség 140+125 = 265 g oldatban van feloldva


265-100,4= 164,6 g víz old fel 100,4 g anyagot akkor 100 g víz x-et old


x=100/164,6*100,4= 60,996 g NaNO3/100 g víz

2013. febr. 4. 19:05