Mely pozitív egész n esetén osztható 7-tel az 5^3n+5^2n+5^n+1 kifejezés értéke?2013. jan. 31. 22:13
1/1 BKRS válasza:
5^(3n) + 5^(2n) + 5^n + 1 =
=(5^(2n) + 1)*(5^n + 1)
ez akkor osztható 7-tel ha vagy az egyik vagy a másik tényező osztható 7-tel mivel a 7 prím.
5^n + 1=(7-2)^n + 1 = 7k + (-2)^n +1 valamilyen k-ra.
vagyis ez akkor lesz osztható 7-tel, ha (-2)^n+1 osztható 7-tel, ami azt jelenti, hogy n= 3+6p alakú
5^(2n) + 1 = (7-2)^(2n) + 1 = 7k+ 4^n + 1 ami 7-tel osztva 5, 3 vagy 2 maradékot adhat.
Tehát ha n 6-tal osztva 3 maradékot ad pontosan akkor lesz ez a szám 7-tel osztható.