Akkor is nevezetes azonosságot kell alkalmazni, ha a zárójel alatti mennyiség hatványra van emelve?

Tehát pl nevezetes azonosság az (a-b)*3(a harmadikon) és ez 4 tagú, de ha (a*3(a harmadikon)-b)*3(a harmadikon), akkor is 4 tagú lesz? vagy csak 2?

2013. jan. 28. 06:15
 1/2 anonim ***** válasza:

(A - B)*3^3 = (A - B)*27 = 27*A - 27*B, ez kéttagú.

(A - B)^3 = A^3 - 3*A^2*B + 3*A*B^2 - B^3, ez négytagú és ez „A Nevezetes Azonosság” (persze csupa plusszal még nevezetesebb lenne…).


A de ha esetben meg egyszerűen helyettesíts az A helyére „a*3(a harmadikon)”-t, a B helyére „b”-t és jó lesz.

(a*3^3 - b)*3^3 = 27*(a*3^3) - 27*(b) = 729*a - 27*b, ez csak kéttagú.

(a^3 - b)^3 = (a^3)^3 - 3*(a^3)^2*(b) + 3*(a^3)*(b)^2 - (b)^3 = a^9 - 3*a^6*b + 3*a^3*b^2 - b^3, ez négytagú.

2013. jan. 28. 09:51
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Te jó ég, csak le kell zárójelezni.. tényleg.. nem hiszem el, hogy ilyenek felett elsiklok.

2013. jan. 28. 10:03