Nemértem hogykéne kiszámolni?


Peti egy autóbuszmegállóban várakozott, majd gyalog elindult a busz menetirányában a következő megállóhoz. Amikor megtette a két megálló közötti út harmadát, hátrafordulva meglátta az előző megállóhoz közeledő autóbuszt. Ezután az említett megállók bármelyikéhez is fut Peti azonos sebességgel, éppen egyszerre érkezik oda az autóbusszal. (Ha Peti a távolabbi megállóhoz fut, akkor a busz az előző megállónál lassítás nélkül áthalad.) Hány métert fut Peti 1 perc alatt, ha a busz 450 métert halad percenként?



A 75

B 100

C 150

D 180

E 225


Mi a helyes válasz?


2013. jan. 27. 19:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Le kell rajzolni.


[link]


1. lehetőség:

A busz elmegy az 1. megállóba, Peti is odaszalad.


y méter a távolság, amit a busznak mennie kell, 450m-t tesz meg percenként, akkor

a busz odaér: y/450 perc alatt.


Peti sebessége v, x/v idő alatt ér oda.


y/450=x/v -->y*v=450*x


2. lehetőség, hogy a 2-es megállóba szalad.


Busz: (y+3x)/450 Peti: 2x/v


(y+3x)/450=2x/v


y*v+3vx=900x


1. egyenletből yv=450x

450x+3vx=900x /-450x

3vx=450x /:3x

v=150


Peti 150 métert fut percenként.

2013. jan. 27. 19:35
 2/2 A kérdező kommentje:

tényleg :D köszönöm szépen :) megmentetted a lelkemet.

Matektanár tuti kitépte volna :OO

2013. jan. 27. 19:37