Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell értelmezni az...

Hogyan kell értelmezni az alábbi idézetet?

Figyelt kérdés
"A művészet nem tudomány,ahol csak egy igazság van, a művészetben annyi az igazság,ahány a művész, ahány az ember, s ahány a kor,mely az embert megszülte."(Ignotus)

2013. jan. 25. 16:13
 1/5 A kérdező kommentje:
5-6 mondatba kellene.Előre is köszönöm!
2013. jan. 25. 16:14
 2/5 anonim ***** válasza:
A tudomány objektív (1+1 mindig 2), a művészet szubjektív. Hogy mi számít művészetnek (például a graffiti: művészet vagy vandalizmus?) mindig az adott kor és adott társadalom és az adott személy dönti el. Ezért egy-egy műalkotással kapcsolatban nem lehet abszolút igazságokat kijelenteni (persze vannak akik megpróbálják). Mindig az egyén dönti el, hogy adott alkotás szerinte művészet-e vagy sem; szép-e, vagy sem; képvisel valami értéket, vagy sem; érdemes-e megőrizni az utókor számára, vagy sem.
2013. jan. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Egy idézet ezzel kapcsolatban, szerzője: Rainer Maria Rilke:

"Művésznek lenni azt jelenti, nem méregetni és nem számlálni, érlelődni, mint a fa, amely nem sürgeti nedveit, s nyugodtan állja a tavasz viharait, nem félve attól, hogy talán már el sem jön a nyár."

2013. jan. 26. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hozzátartozik az igazsághoz a művészettel kapcsolatban még számos fontos körülmény.

Egy ezek közül, amit az előttem válaszoló is kiemelt, hogy a művészet mindig szubjektív, azaz az egyén érzéseit, gondoltait, világnézetét fejezi ki. Lényeges dolog, hogy az igazi, a maradandó művészet előremutató, általában a korát messze megelőző stílusban, értékek mentén születik.

Ezért van az, hogy sok esetben saját kora nem érti, nem értékeli a művészt, az utókor viszont felismeri, elismeri az alkotót, művei méltó helyre kerülnek az egyetemes művészetben.

Sok példát említhetnék, de kettő ezek közül:

Michelangelo, /1475-1564/ akit a kor, amelyben alkotott elismert, sőt nagyra értékelt, a pápától nem kapta meg az elvárt dicséretet. Amikor az egyházfő az Ádám teremtése c. falfestményt, freskót először meglátta, botjával megütötte a művészt, aki erre még idős korában is megbántva emlékezett.

Azóta és mind a mai napig milliók állnak sorba, hogy megcsodálhassák e nagyszerű alkotást.

A másik példa a meg nem értésre:

Vincent van Gogh /1853-1890/ életében egyetlen képét sem tudta eladni, megszállottan alkotott, végül önkezével vetett véget életének. Halála után fedezték fel igazán, ma festményeiért csillagászati összegeket fizetnek.

Mind technikája, mind képeinek színvilága messze megelőzte korát. Ő volt a Nap szerelmese, sárga napraforgókkal borították sírját, amelyek csendéletein is megjelennek.

2013. jan. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2013. jan. 26. 15:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!