242, 0 g 26,7%-os sósavat kell készítenünk 20, 0 és 32,1 tömegszázalékos oldatból. (? )


Hány grammot kell elegyíteni a két oldatból?

A számolás menete / lényege is fontos lenne, köszönöm! :D


2013. jan. 24. 14:58
 1/2 BKRS ***** válasza:

x g kell a 20%-osból és 242-x g kell a 32.1 %-osból.

A kapott oldat sósav tartalma:

0.2*x+0.321*(242-x) = 242*0.267

0.321*242 - 0.121x = 242*0.267

242*(0.321-0.267) - 0.121x = 0

0.121x = 242* 0.054

x = 242* 0.054/0.121 = 108

Tehát 108g kell a 20%-os oldatból és (242-108)= 134g kell a 32.1 %-os oldatból.

2013. jan. 24. 17:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a +
2013. nov. 17. 11:51