Mi a szófajuk?
Ha nem értessz hozzá, ne írj butaságokat, és kérlek ne szóld le a jó választ. Légy szíves, higgy nekem, nem áll szándékomban senkit sem félrevezetni.
Akkor egy kis előadás, habár holnap zh-t írok és pihenni kéne, de csak hogy mindenki felvilágosult legyen, megteszem ezt érted. Szóval:
Van egy olyan fogalom, hogy MONDATELEMZÉS illetve egy olyan, hogy SZÓFAJ. Két hót különböző dolog.
Egy szóról, ha nincs mondatban, csak úgy önmaga áll, meg lehet állapítani a szófaját. Egy szónak persze lehet több értelme és így több szófaja, de alapvetően a szófaj a magányos szavakra jellemző. Ezzel szemben a mondatelemzésnél szükségünk van a szövegkörnyezetre, konkrétan a szót tartalmazó mondatra, hogy vizsgálni tudjuk. Hiszen ugyanaz a szó lehet alany, tárgy, de akár állítmány is.
Említetted a határozóSZÓt. Ismétlem SZÓT. Ez egy szófaj, méghozzá olyan szófaj, melybe ilyen típusú szavak tartoznak: itt, ott, holnap, messze, mezítláb, egyedül stb. Ezek ragozásuk nélkül válaszolnak az ilyesmi kérdőszókra: Hol? Hogyan? Milyen? Ismétlem ragozás nélkül. Nem kapnak ragot, mégis kifejeznek időt, helyet, módot stb. Amint látod, a megadott szavakon van rag. Semmiképp sem lehetnek tehát határozóSZÓK.
A határozószó egy szófaj. Most jöjjön a mondatelemzés. A mondatelemzésben ilyen kategóriák léteznek: alany, állítmány, tárgy, határozó, jelző. A határozó (nem határozószó!!) és a jelző esetében további típusokat különböztetünk meg. Akkor most téjünk ki csak a határozóra. Ennek rengeteg típusa van, ahogy említetted te is, létezik olyan, hogy módhatározó, ami a Hogyan? kérdőszóra válaszol, de ezen kívül még elég sok fajta van pl. célhatározó, helyhatározó, időhatározó, eszközhatározó, társhatározó stb. Mivel a kérdező a szófajra volt kíváncsi, nekünk ezzel nem kell foglalkoznunk, de nem is tudunk, hiszen ehhez teljes mondatra lenne szükségünk.
Pl. Az épület itt áll. Ebben a mondatban az 'itt' egy helyhatározó, mondatelemzés szempontjából természetesen. Önmagában az 'itt' szónak lehet értelmezni a szófaját: ez határozóSZÓ. Az 'épület' a mondat alanya, de ha mást mondok neked pl.: Az épületben vagyunk. akkor ebben a mondatban az 'épület' már helyhatározó. Ezért van szükség mondatra, hiszen láthatod, nélküle nem lehet eldönteni, hogy milyen kategóriába sorolható az 'épület' szó. Azonban ha a szó szófaját kérdezik, nyugodtan mondd nekik, hogy főnév. Hiszen az 'épület' szó egy főnév, álljon akármilyen mondatban, ez az ő saját dolga, nem vehetik el tőle a különböző mondatok.
Az 'elégedetten' és a 'becsületesen' szó szófaja melléknév. Talán az zavar meg, hogy nem a Milyen? kérdésre válaszolnak. Akkor felvázolom a dolgot. A melléknévnek mondatban elfoglalt szerepe szerint három típusa van: lehet állítmány, jelző, vagy határozó. A határozói szerepben lévő melléknévre a Hogyan? kérdéssel kérdezünk. Ajánlom a wikipédia melléknév című rovatát.
Tehát a hibáid a következők voltak:
- a határozót és a határozószót összekeverted, pedig két különböző dolog (egyik mondatelemzés szerinti kategória, másik szófaj)
- mondat nélkül megállapítottad egy szó mondatelemzés szerinti kategóriáját (ez elvi lehetetlenség)
- határozószónak tituáltad a megadott szavakat, holott azok ragozva vannak, így nem lehetnek azok (tudniilik melléknevek)
Remélem segítettem és megértetted a dolog lényegét. Én tényleg nem akartam senkit félrevezetni. Szóval most már világos, hogy miért melléknevek ezek a szavak?
Azóta kiderült végre, hogy melléknevek a nyomorultak?
(1. és 3. voltam)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!