Ha a téglatestet felvágnánk 1 cm élű kiskockákra, akkor a keletkezett kiskockáknak a fele lenne olyan, amelynek nincs zöld színű lapja. Hány cm3 a téglatest térfogata?2013. jan. 20. 13:58
1/3 A kérdező kommentje:
a válaszokat elöre is köszönöm :)
2013. jan. 20. 13:58
2/3 anonim válasza:
Legyenek a tégla oldalai n-2, n és n+2 cm hosszúak, a feltevésünk szerint n (és így n-2 és n+2 is) páros.
A keletkező kiskockák száma a tégla térfogata, azaz n*(n-2)*(n+2).
Hány olyan kiskocka van, aminek nincs zöld lapja? A nagy téglába egy kisebb téglát kell beleképzelni, mely minden oldaltól 1 cm-re helyezkedik el. Ez lesz azon kiskockák halmaza, melyeknek nincs zöld lapja. Ez pedig egy (n-2)×(n-4)×n méretű tégla (minden oldalon levágunk 1-1 cm-t a két oldalon). Ennek térfogata (n-2)*(n-4)*n, tehát ennyi zöld lap nélküli kiskocka van.
A feladat alapján megoldandó egyenlet: 2*(n-2)*(n-4)*n=n*(n-2)*(n+2). Megoldása: n=10.
A téglatest térfogata tehát 8*10*12 = 960 cm^3.
3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!:)
2013. jan. 20. 14:45