Hol ebben a trükk? (matek-nevező) Sürgős!


Sziasztok!

Nem akarom veletek megcsináltatni a házim, de egy picit elakadtam. Van egy feladat, ami négy tagból áll, négy különböző számlálóval. Számomra az lenne a legegyszerűbb, ha ezeket összeszoroznám. De azt mondták, hogy van ebben valami "trükk"? Hol?


a nevezők: x-1, x-2, x-3, x-4


Előre is köszi a normális válaszokat!


2013. jan. 15. 19:10
 1/2 PósánéAnita ***** válasza:
ebből így nem derül ki, írd le az egész feladatot
2013. jan. 15. 19:20
 2/2 anonim ***** válasza:

Én nem látok ebben semmi trükköt.

Mivel 4 egymás utána számról van szó, ezért esetleg át lehet írni

(a-1)*a*(a+1)*(a+2) -re vagy (x=a+3 helyettesítéssel, amit a számlálóban is el kell végezni)

mert itt ki lehet használni, hogy (a-1)*(a+1)=a^2-1

Kicsit egyszerűsíti az összeszorzást, de nem nagyon.


Vagy

(a-1,5)*(a-0,5)*(a+0,5)*(a+1,5)=(a^2-1,5^2)*(a^2-0,5^2)

így talán picit egyszerűbb.


x=a+2,5 helyettesítéssel kapható ez a forma.

2013. jan. 15. 19:30