Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ki tud segíteni 6. osztány...

Skynet2042 kérdése:

Ki tud segíteni 6. osztány nyelvtan igeragozás kérdésben?

Figyelt kérdés
Keresek egy oldalt ahol ezt lehet gyakorolni. Megakadtam a magyarázatnál ott, hogy alanyi/tárgyas de a gyerekek tanulnak határozott és általános alakot is -és már teljesen belezavarodtam. A könyvben nincs semmi róla. SOS.

2013. jan. 6. 11:55
 1/2 anonim válasza:

Oldalt sajnos nem tudok mondani, de mi úgy tanultuk, hogy rá kérdeztünk pl. van egy szavad: rajzolja, rákérdezel mit rajzol(ja)? -azt

ha a válasz: azt, ezt...akkor tárgyas ragozás

valamit, valakit...alanyi ragozás

2013. jan. 6. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szerintem, ha beírod, hogy magyar nyelvtan, igeragozás, meg lehet találni.

Valóban régen ezt alanyi és tárgyas ragozásnak tanultuk.

Az alanyi az általános, mert konkrétan nem mondjuk ki, mit csinálunk, csak úgy általában.

Az igeragok segítenek: egyes szám: k,l, sz, ---

többes szám: nk, tok, tek, tök, nak, nek.

Példa: én csinálok /vmit/ te csinálsz, ő csinál, mi csinálunk, ti csináltok, ők csinálnak valamit

én főzök, te főzöl, ő főz, mi főzünk, ti főztök, ők főznek

nem tudjuk, hogy mit, valamit, azért általános, vagy alanyi

Tárgyas, vagy határozott:

Ragok: m, d, ja,i, juk, jük, játok, itek, ják, ik

ha ezeket, akár egy verset, így megtanulod, az életben nem lehet elfelejteni. Nekem mindig azt mondta a tanárom, úgy kell megtanulni, hogy még nagymama korunkban is emlékezzünk rá. Egy kis vicc belefér, ugye ?

Példa:

én csinálom az ebédet, tehát megmondom, hogy mit csinálok,

te csinálod, ő csinálja, mi csináljuk, ti csináljátok, ők csinálják

én főzöm az ebédet, te főzöd, ő főzi, mi főzzük, ti főzitek, ők főzik az ebédet.

Szerintem megjegyezhető így, mindig hozzá kell tenni a tárgyat, akkor egyértelmű a dolog.

2013. jan. 6. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!