Hogy kell kettő verset összehasonlítani?
Mit írjak a bekezdésbe, tárgyalásba és befejezésbe?
Milyen szempontokat keressek?
Az bevezetés, és én pl. érettségiben a költők életéről írtam, de úgy hogy az köthető legyen a versek témájához. Pl. ha egy háborús versről van szó, lehet a költők háború idejére vonatkozó életéről írni, esetleg magának a versnek a történetéről írni: megszületésének háttere, további története, ha az lényeges. Ha nem találsz erről semmit, akkor akár a saját gondolataidat, érzéseidet is leírhatod, amit a versek elolvasása keltett benned. Itt még ne térj ki részletekre, semmiképp se kezd el elemezni a verseket a bevezetésben.
Szempontok: témaválasztás, tartalmi hasonlóság, hasonlóság vagy épp különbség a mondanivalóban, formai hasonlóságok: hossz, tagolás, rím, ritmus, központozás, mondatok hossza, fajtái (modalitás szerint, szerkezet szerint: összetett, egyszerű, alárendelő, mellérendelő, hiányos pl. sokszor hiányzik az állítmány). Műfaj. Költői eszközök: megszemélyesítés, alliteráció, metafora, hasonlatok, halmozás, fokozás, allegória, régies/modern szavak használata, archaizálás, furcsa szórend, furcsa szóhasználat, egyes hangok/betűk sokszori ismétlése(ez milyen hatást kelt), idézet vagy utalás más versre, költőre.
Befejezésben szintén meg lehet fogalmazni, milyen érzéseket keltenek a versek, mit próbálnak kifejezni, mit tanítanak, milyen problémára céloznak, mire utalnak, ha másra, akkor ez mennyiben más, ha ugyanarra, de más formában, más eszközökkel, akkor az ezek közti különbségek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!