Matek/Logikai feladat?! Van egy északi meg egy déli futó . (folyt. Kiegészítésben)


Van egy északi meg egy déli futó. A déli futó kezdőhelyzete A az északi futó kezdőhelyzete meg B. A déli futó elindul B pontba, az északi futó meg A pontba.

A déli futó elindul B pontba, az északi futó meg A pontba (A másik futó kezdőhelyzetébe), amint ezt elérik, visszaindulnak a saját kezdőhelyzetükre. A két kezdőhelyzet között egyenes út vezet. Először az északi kezdőhelyzettől 80 km-re találkoznak, majd a déli kezdőhelyzettől 40 km-re találkoznak. Mekkora a két futó kezdőhelyzete között (A és B pont között) a távolság?


2013. jan. 3. 18:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Rajzold le. Én nem akarok képet mellékelni, remélem anélkül is érthető lesz a magyarázatom.


Legyen a távolság s, a két sebesség vé, vd

A két idő meg legyen t1 és t2


1. találkozásig az igaz, hogy

vé*t1+vd*t1=s (Ketten együtt megtették az egész utat)

(vé+vd)*t1=s


Illetve északról 80 km-re találkoztak, vagyis

vé*t1=80


A 2. találkozásig:

(vé+vd)*t2=3s


Azért 3s, mert Déli elment északra, északi elment délre, utána megint egymás felé mentek és találkoztak, összesen 3s utat tettek meg.


Ebből persze nyilvánvaló, hogy t2=3t1.


Továbbá az északi futóra az igaz, hogy

vé*t2=s+40

Mert megtett s utat, majd délről még 40km-ert észak felé.


vé*3*t1=s+40

3*vé*t1=s+40 (vé*t1 az 80km)

3*80=s+40

240=s+40

s=200

2013. jan. 3. 19:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Kicsi szerencsétlenkedés után sikerült megértenem, köszi a segítséget, ment a fel :D
2013. jan. 3. 20:50