Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia: Mikor jön létre dipólus...

Kémia: Mikor jön létre dipólusos molekula?

Figyelt kérdés
Néztem már neten, könyvben mindenhol, egyszerűen nem találom!
2012. dec. 24. 17:42
 1/2 reptoid ***** válasza:

Az atomok között kialakulhat kovalens kötés. Ez gondolom, nem okoz gondot. Ha az összekapcsolódott atomok elektronegativitása (az az érték, ami megmutatja, hogy az atom egy kovelens kötésben mennyire vonzza magához az elektronokat) eltérő, akkor megfelő geometria esetén, poláris (dipólus) molekula jöhet létre.

Egy pár példa:

2 hidrogén atom összekapcsolódik. Ezek elektronegativitása egyforma, hiszen mind a kettő atom hidrogén, egyenlően vonzzák az elektronokat, nem lesz dipólus. "Kiütik egymást"

Egy szén atom és 4 klóratom összekapcsolódik. A klór ugyan elektronegatívabb, mint a szén, ezért egy-egy kötést nézve polarizált a kovalens kötés, azonban a molekula geometriáját nézve a 4 polarizált kovalens kötés vektoriálisan kioltja egymást. Tetraéderes szerkezet, közepén a szénnel.

Ammónia molekula: ugye egy N atom és 3 hidrogén. Ugye a nitrogén nemkötő elektronpárja miatt leszorítja a 3 hidrogént, így nem síkban lesz a 3 hidrogén 120 fokos szögben, hanem térben, mint egy három lábú szék. A nitrogénnek nagyobb az elektronegativitása, mint a hidrogénnek, és mivel a hidrogének le vannak szorítva, felülről nem tudják kioltani ezt a hatást, a molekulálnk dipólus lesz. A nitrogén odaszívja magához a kovalens kötések elektronjait, a hidrogénektől pedig távolabb kerül. Így az elektronok miatt a N kicsit negatívabb, míg a hidrogénekk pozitívabbak lesznek.


Ha több ilyen molekulánk is van egymás mellett, akkor ugye a pozitívabb felük vonzani fogja a másik molekula negatívabb felét, így kialakul dipól-dipól kölcsönhatás a molekulák között.

2012. dec. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Amikor a molekulát alkotó atomok elektronegativitása eltérő (pl.: PH3 esetében 2,1 az érték a foszfor és hidrogén esetében is ezért apoláris, viszont az NH3 már dipólus) illetve egy másik fontos szempont a molekula alakja, mivel a szabályos formák, mindig apoláris molekulát eredményeznek. Szabályos alakok: lineáris, síkháromszög, tetraéder. Szabálytalan: V-alak, Trigonális piramis. (Pl.: NH3 alakja trigonális piramis, ezért dipólus, viszont a CH4 molekulában az atomok elektornegativitását tekintve dipólus molekuláról beszélnénk, de az alakja tökéletes tetraéder, ezért az elektronok eloszlanak, a molekula apoláris.)
2012. dec. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!