1. Melyik az az olefin, amelyiknek 98 g/mol a moláris tömege?

2. Melyik lehet az a szénhidrogén, amelyiknek 92 g/mol a moláris tömege?

3. Egy szerves vegyület moláris tömege 99 g/mol, klórtartalma 71,7 m/m%, széntartalma 24,2 m/m%,a többi hidrogén.Mi a vegyület összegképlete?


Kérlek kidolgozva, hogy hogy jött ki.. ezen múlik, hogy meglesz-e félévkor a 4-es:/ fontos. köszönöm !!


2012. dec. 18. 17:59
 1/2 Silber ***** válasza:

1.: Amennyiben egy kettős kötést tartalmazó olefinről van szó: 14n=98. Az "n" az adott olefinben található szénatomok száma. Kirendezed, majd a könyvedben található listából kikeresed a megfelelő komponenst.

2.: Amennyiben alkánról van szó: 14n+2=92

Amennyiben egy kettős kötést tartalmazó olefinről, vagy cikloalkánról van szó: 14n=92

Amennyiben egy hármas kötést tartalmazó alkinről van szó: 14n-2=92

3.: Jó eséllyel feltételezhetjük, hogy az adott molekula a szén és a klór mellett hidrogént is tartalmaz, így:

%(m/m)(Cl)=71,7

%(m/m)(C)=24,2

%(m/m)(H)=100-[%(m/m)(Cl)+%(m/m)(C)]=100-71,7-24,2=4,1


Ez azt jelenti, hogy 100g anyagban van 71,7g Cl, 24,2g C, és 4,1g H.

98 grammban (1 mólnyi tömegben):

98*71,7/100=70,266 => Kb. 2 mol

98*24,2/100=23,716 => Kb. 2 mol

98*4,1/100=Kb. 4 mol


Ezek alapján az összegképlet: C2H4Cl2, amely megfelel a következő vegyületeknek:

1,1-diklóretán

1,2-diklóretán

2012. dec. 18. 19:02
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönööööööööööööm!:)
2012. dec. 18. 20:36