20 m magas ház tetejéről 12m/s kezdősebességgel ferdén felfelé elhajitunk egy testet.A vizszintessel bezárt szög 30fok. MEnnyi idő múlva, és a háztól mekkora távolságban érne a talajra, ha nem lenne közegellenállás?G=10m/s22012. dec. 17. 16:40
1/1 bongolo válasza:
Sebességének van egy vízszintes, meg egy függőleges komponense.
Vízszintes: 12 m/s · cos 30°. Mivel nincs közegellenállás, ez állandó (amíg le nem esik)
Függőleges: 12 m/s · sin 30° a kezdősebesség, és szabadon esik is (tehát ez nőni fog)
Mivel sin30° = 1/2, ezért a függőleges kezdősebesség 6 m/s.
A függőleges irányú pillanatnyi sebessége ennyi:
v(t) = 6 + g·t
A megtett út:
s(t) = 6·t + 1/2·g·t²
Amikor leér a földre: s(t) = 20 m
Ebből ki tudod számolni az időt. (Másodfokú egyenlet, megoldóképlet. Csak a pozitív idő a jó megoldás :) )
A sebesség vízszintes komponense 12·cos30° m/s, ez határozza meg, hogy milyen messze megy el a háztól annyi idő alatt, amíg leesik. Ez 12·cos30°·t lesz. (cos30°=√3/2)