Ellenállás hibaszámítás? (HELP! )


Határozza meg 2db R1=R2=12,6kΩ+-2% párhuzamosan kötött ellenállásokkal sorban lévő R3=22KΩ+-5% ellenálláslánc várható véletlen hibáját?


Eddig sikerült eljutnom:


R1xR2=6,3kΩ

R(eredő)=R1xR2+R3=6,3kΩ+22kΩ=28,3kΩ


+-hR1= hR2=+-2%

+-hR3=+-5%

Relatív hiba = (Abszolút hiba / mért érték)*100%


Mért érték= R(eredő)=28,3kΩ

Hogy összegzem az egyes ellenállások bizonytalanságát?


2012. dec. 17. 01:06
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nem tudom, azt fel lehet-e használni, hogy azonos tűrésű ellenállások soros vagy párhuzamos kapcsolásakor a tűrés (relatív véletlen hiba) nem változik.


Vagyis a párhuzamos 6,3 kΩ ellenállás is ±2%-os.


És a sorba kötött nem egyforma tűrésűek: Számoljuk ki először az abszolút hibákat (ΔR):

R12 = 6,3 kΩ

ΔR12 = 6,3·2/100 kΩ = 0,126 kΩ

R3 = 22 kΩ

ΔR3 = 22·5/100 kΩ = 1,1 kΩ


Az eredő abszolút hiba:

ΔRe = 0,126 + 1,1 = 1,226 kΩ


A relatív hiba:

hRe = ΔRe/Re·100% = 1,226/28,3·100%

Ez ±4,3%

2012. dec. 17. 13:31