Sajnos nem értem a matekot, nem megy a házi feladat :/ Sürgős (? )


A következő egyenlet a házi:

(x^2-x)*(2x)*(+2)-(x-1)*(2x+3)-x^2

Itt kotlok felette egy ideje, de valahogy nem tudom :/ Köszönöm előre is a segítséget!


2012. dec. 12. 19:34
 1/3 anonim ***** válasza:

(x²-x)*2x*2-(x-1)*(2x+3)-x²=0

(x²-x)*4x-(2x²+3x-2x-3)-x²=0

(x²-x)*4x-2x²-3x+2x+3-x²=0

(x²-x)*4x-3x²-x+3=0


Kitérés: "-3x²-x" kifejezést át akarjuk alakítani "-3(x²-x)"-é

De: -3(x²-x) = -3x²+3x, ezért "-3x²-x"-ből ki kell vonni 4x-et


(x²-x)*4x-3x²-3x-4x+3=0

(x²-x)*4x-3(x²-x)-4x+3=0


Új változó bevezetése: x²-x = y

Új egyenlet:

y*4x-3y-4x+3=0

4xy-4x-3y+3=0

4x(y-1)-3(y-1)=0

(4x-3)(y-1)=0


I. eset: 4x-3=0

4x=3

x=3/4


II. eset: y-1=0

y=x²-x

x²-x-1=0


Másodfokú egyenlet. Ezt meg tudod oldani és a két megoldása: (1+√5)/2 és (1-√5)/2


Tehát az egyenletnek három megoldása van:


x₁ = 3/4

x₂ = (1+√5)/2

x₃ = (1-√5)/2


Ha elírás van benne, előre is elnézést kérek!

2012. dec. 12. 20:20
 2/3 anonim ***** válasza:
Szóval "-3x²+3x"-ból kell kivonni 4x-et, hogy megkapjam az eredeti kifejezést:"-3x²-x"-et.
2012. dec. 12. 20:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2012. dec. 12. 21:34