Matek feladattípusok. Milyen módszerrel kell megoldani?


Lécci, ha válaszoltok, akkor ne a megoldást, hanem a módszert (!!!) írjátok le, és ha van időtök, akkor kérlek, fejtsétek ki minél részletesebben :DD


1. Egy család (apa, anya és a gyerekek) átlagéletkora 20 év. Ha a 36 éves anyát nem számoljuk, a többiek átlagéletkora 16 év. Hány gyerek van a családban?


2. Vegyük az összes négyjegyű számot, aminek minden számjegye páros. Ezeknek hány százaléka tartalmazza a nulla számjegyet?


3. Egy egyenlő szárú háromszögben az alapon fekvő szög 2,5-szer akkora, mint a szárak által bezárt szög. Mekkora a területe ennek a háromszögnek, ha a szárai 12 cm hosszúak?


4. Egy háromjegyű számot balszerencsésnek nevezünk, ha éppen 13-szor akkora, mint a számjegyeinek összege Hány balszerencsés háromjegyű szám van?


5. Félszermű Frici, a rablóvezér, bandájával egy láda aranypénzt zsákmányolt. Frici a következő módon osztotta szét az aranyat: az első rabló kapott egy aranypénzt és a maradék 9-ed részét, a második kapott két aranypénzt és a maradék 9-ed részét, a harmadik kapott három aranypénzt és a maradék 9-ed részét és így tovább. A megmaradt aranyakat Frici kapta. Az osztozkodás után a banda tagjai elégedetten állapították meg, hogy mindenki ugyanannyi aranypénzt kapott. Hány aranypénz volt a ládában és hány tagú a rablóbanda?


6. Egy számsorozat első két tagja 1, illetve 2. A további tagokat úgy képezzük, hogy vesszük az előző két tag szorzatának 7-es maradékát. Mennyi a sorozat első 2010 tagjának összege?


7. A 2011-nél kisebb pozitív egész számok közül kihúzzuk mindazokat, amelyek oszthatók 3-mal vagy 4-gyel. Hány számot kellett kihúzni?


8. Nekeresd városban működik az XYVZ nevű bank. Esténként az épület tetején a bank nevének 4 betűje többféle megvilágításban látható: minden betű színe lehet piros vagy kék, vagy lehet kivilágítatlan. A bank vezetősége olyan vezérlő programot készített a megvilágításhoz, amely 3 mp-ként változtatja a 4 betű megvilágítását, és az összes olyan lehetőséget megmutatja, amelyben legalább 1 betű világít. Ha mindegyik változat sorra került, akkor kezdődik elölről a bemutatás.

Hány percenként láthatjuk azt az állapotot, amikor minden betű pirosan világít?


9. Egy matematikust egyszer megkérdezte a barátja, hogy hány éves a fia. A matematikus így válaszolt:

- A fiam jövőre (2011-ben) éppen annyi éves lesz, mint a születési évszámában a számjegyek összege.

Hány éves a matematikus fia?


10. A bajnokok ligája csoportkörében a csapatokat négyes csoportokba sorsolják, ahol minden csapat minden másikkal 2 mérkőzést játszik. Sanyi kedvenc csapatának 4 mérkőzés lejátszása után 3-2 a gólkülönbsége.

a) Hány pontja lehet Sanyi kedvenc csapatának, ha a győzelemért 3 pont, a döntetlenért 1 pont, a vereségért 0 pont jár?

b) A csoportkörből az első két csapat jut tovább. Biztos-e Sanyi kedvenc csapatának továbbjutása, ha az első 4 mérkőzésen (a 3-2-es gólkülönbség mellett) a lehető legtöbb pontot gyűjtötte?


11. Az ABCD négyzet belsejében úgy vettük fel a P pontot, hogy PBA szög = 30° és APB szög = 75°. Mekkora az APD szög nagysága?


Kérlek titeket, hogyha legalább 1 feladatra tudjátok a választ, akkor válaszoljatok!

Köszi! :)


2012. dec. 11. 18:13
 1/5 anonim ***** válasza:

1. feladat:


Legyen a családtagok életkorának összege y.

Legyne a gyerekek száma x.


Ekkora y / x + 2 = 20

Illetve y-36 / x + 1 = 16


Mindkettőből kifejezzük y-t:

y = 20x + 40

y = 16x + 52


20x + 40 = 16x + 52

x = 3


Tehát 3 gyerek van. Le is ellenőrziheted, jó megoldás! :)

2012. dec. 11. 18:39
 2/5 anonim ***** válasza:

9. feladat:


Valószínűleg a gyerek 1900 után született.

A fiú születési évszáma legyen 19cd

Szóval:

2011 - 1900 - 10*c - 1*d = 1+9+c+d

101 = 11c + 2d


Erre egy megoldás van, ha tudjuk, hogy c<10 és d<10

c = 9

d = 1


1991-ben született a fiú, és most 20-1=19 éves.

2012. dec. 11. 18:46
 3/5 anonim ***** válasza:

8. feladat:

3 féle állapot van (piros, kék, világítatlan) 4 betűre.

Tehát összesen 3*3*3*3 = 81 lehetőség van.

Mivel amikor egyik sem világít az nem számít, így csak 80.

3 mp-enként változik.

80 * 3 = 240 mp

240 / 60 = 4 perc

2012. dec. 11. 18:50
 4/5 bongolo ***** válasza:

4. Egy háromjegyű számot balszerencsésnek nevezünk, ha éppen 13-szor akkora, mint a számjegyeinek összege Hány balszerencsés háromjegyű szám van?


A szám 'xyz' alakú. Értéke 100x+10y+z

100x+10y+z = 13(x+y+z)

87x = 3y + 12z

29x = y + 4z


x értéke csak 1 lehet (ha több lenne, túl nagy már a bal oldal)


y + 4z = 29

z = (29-y)/4


Egész szám ez csak úgy lehet, ha y=1 vagy 5 vagy 9.

y=1 → z=7

y=5 → z=6

y=9 → z=5


Vagyis 3 balszerencsés háromjegyű szám van: 117, 156, 195.

2012. dec. 11. 21:29
 5/5 bongolo ***** válasza:

6. Egy számsorozat első két tagja 1, illetve 2. A további tagokat úgy képezzük, hogy vesszük az előző két tag szorzatának 7-es maradékát. Mennyi a sorozat első 2010 tagjának összege?


1, 2, 2, 4, 1, 4, 4, 2, 1, 2

innentől kezdve periódikusan ismétlődik (pontosabban már az 1, 2-től kezdve)

A periódus hossza 8, a periódusban lévő számok összege 20.


2010 = 251·8 + 2

Vagyis van 251 teljes periódus (összege 251·20 = 5020) valamint 2 szám, amik az 1 meg a 2. Az összeg tehát 5023.

2012. dec. 11. 21:38