Petraa0902 kérdése:

Mennyi hogy ha Tudjuk, hogy x, y, z mindegyike prímszám, és 8x + 12y + 15z = 189?

Határozd meg a (x + y – z)-t!

2012. dec. 9. 09:41
 1/4 anonim ***** válasza:

Prímenként érdemes vizsgálódni.

x osztható 3-mal, mert a többi tag mind osztható 3-mal.

Így x csakis 3 lehet:

24+12y+15z=189

12y+15z=165


Most pedig y osztható 5-tel, mivel a többi tag szintén.

Így y csakis 5 lehet:


60+15z=165

15z=105

z=7


És ez valóban prím, így megoldottuk a feladatot.

2012. dec. 9. 09:44
 2/4 anonim ***** válasza:
ja, és x+y-z=3+5-7=1
2012. dec. 9. 09:44
 3/4 anonim ***** válasza:

x=3;y=5;z=7

x+y-z=1

2012. dec. 9. 09:45
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat.
2012. dec. 9. 10:22