a feladat:
log5x + log5y = 1
2^x - 4*8^x = 0
ezt hogy kell megoldani? valaki segítsen...fontos lenne!
2012. dec. 6. 16:46
1/3 BKRS válasza:
Az elsőből:
log5x + log5y = 1
log5(xy) = log5(5)
xy=5
A másodikat átalakítgatva:
2^x - 4*8^x = 0
2^x - 4* (2^x)^3 = 0
(2^x) *(1-4*(2^x)^2 ) = 0
(2^x)(1-2*2^x)(1+2*2^x) = 0
2^x nem lehet 0, tehát oszthatjuk vele mindkét oldalt:
(1-2*2^x)(1+2*2^x) = 0
1+2*2^x > 1 > 0 vagyis ezzel is osztható mindkét oldal
1-2*2^x = 0
2^x = 1/2
x=-1
Visszahelyettesítve oda, hogy xy=5
-y=5
vagyis
y=-5
2/3 A kérdező kommentje:
bocsi a 8az 8^y
2012. dec. 6. 16:54
3/3 anonim válasza:
A "javítás" után ez a megoldás: