Egyenletrendszerben segítene valaki?


a feladat:


log5x + log5y = 1

2^x - 4*8^x = 0


ezt hogy kell megoldani? valaki segítsen...fontos lenne!



2012. dec. 6. 16:46
 1/3 BKRS ***** válasza:

Az elsőből:

log5x + log5y = 1

log5(xy) = log5(5)

xy=5


A másodikat átalakítgatva:

2^x - 4*8^x = 0

2^x - 4* (2^x)^3 = 0

(2^x) *(1-4*(2^x)^2 ) = 0

(2^x)(1-2*2^x)(1+2*2^x) = 0

2^x nem lehet 0, tehát oszthatjuk vele mindkét oldalt:

(1-2*2^x)(1+2*2^x) = 0

1+2*2^x > 1 > 0 vagyis ezzel is osztható mindkét oldal


1-2*2^x = 0

2^x = 1/2

x=-1


Visszahelyettesítve oda, hogy xy=5

-y=5

vagyis

y=-5

2012. dec. 6. 16:52
 2/3 A kérdező kommentje:
bocsi a 8az 8^y
2012. dec. 6. 16:54
 3/3 anonim ***** válasza:

A "javítás" után ez a megoldás:

[link]

2012. dec. 6. 19:21