Tudtok nekem segíteni? :/ Nem értem! Hogy kell kiszámolni?


Egy csonkakúp alakú parfümös üveget kartondobozba csomagolnak. A doboz méretei: 6cmX6cmX8cm, a parfümös üveg fedőlapjának átmérője 5 cm, alaplapjának átmérője 3 cm, magassága 7 cm.

Kérdés: A doboz térfogatának hány %-a üres, azaz, nincs kitöltve parfümös üveggel?

Az okés, hogy kiszámolom a doboz és az üveg térfogatát, aztán a Vd-Vü= 288-89.74=198.26cm3 (elméletileg)

És hogy számolom ki hogy 288-nak a 198.26 hány %-a?

[Megnéztem a megoldást, ami így néz ki: (198.26:288)x100=68.84%]

De így sem értem!!!



2012. dec. 5. 00:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű. A százalék tört részt jelent, 100% az 1 rész, így értelem szerűen 1% az egyszázad, vagyis 0,01 rész.


Ha 288-nak az 1%-ára lennék kíváncsi, akkor beszorzod egyszázad résszel, tehát 288*0,01 = 2,88.


De te most arra vagy kíváncsi, hogy a 288-nak a 198,26 hány %-a.


Tehát erre írjuk fel a törtrészes egyenletet. Mivel nem ismerjük mennyi a törtrész (hány százalék), ezért nevezzük el X-nek. Tehát a 288-at X-el kell beszoroznod, hogy 198,26 legyen, de nem tudjuk, hogy mennyi az X.


Írjuk fel:


288*X = 198,26


Kaptunk egy lineáris első fokú egyenletet. Kifejezünk X-re:


198,26 / 288 = 0,6884 a törtrész amit keresünk.


A törtrész - százalék átváltást, már az első mondatomban leírtam, törtrészből úgy kapsz százalékot, hogy beszorzod 100-al.


0,6884*100 = 68,84% a megoldás.


Természetesen most nagyon konyhanyelven írtam le, mert látom, hogy még nem igazán érted az összefüggéseket, így ez hátha segített.


De legközelebb, ha arra vagy kíváncsi, hogy valamennyi a valamennyinek hány százaléka, csak oszd el a keresett számot az alappal (mindig a kisebbet a nagyobbal), majd szorozd be százzal, hogy százalékos formát kapj.


Természetesen ez oda-vissza is működik, ha az a kérdés, hogy a 288-nak mennyi a 68,84%-a, akkor az egyenletet felírva: 288*06884=X, amiből az X a 198,26.


Hajrá.

2012. dec. 5. 00:38
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!!! :) Jobban megértettem így, mint amikor a tanár magyarázta! :) Egyébként én arányokkal csináltam meg, úgy is kijött az eredmény! :)


Köszönöm! :)

2012. dec. 6. 09:48