Van erre valamilyen képlet? Hány 4 cm átmérőjű kör fér el egy 20 cm átmérőjű körben?

Olyan rég jártam iskolába,sejtelmem sincs róla.A mezei kör terület számítás itt nem alkalmazható.
2012. nov. 30. 13:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem tudok róla, hogy lenne ilyen képlet.

Vagy kézzel kell rajzolgatni valami szimmetrikus elrendezést, vagy számítógéppel megcsinálni ugyanezt.


Szerintem ez úgy fog kinézni, hogy 6 sugárt a középpontból, egymással 60 fokos szöget zárnak be.

Ez 3 átmérő. Mindegyik átmérőn van 5 kör.

Összesen 5+4+4=13 kör (a középen lévőt ugye csak egyszer szabad számolni)

Utána a maradék térbe még férni fog szerintem kör. A körök középpontjai egy háromszögrácsot alkotnak a körben.


Persze ez csak egy megoldás, ami jónak tűnik, azt baromi nehéz lesz bizonyítani, hogy jobb elrendezés nincs, és nem fér be mégegy kör.

2012. nov. 30. 14:28
 2/6 BKRS ***** válasza:

A mezei kör terület számítás arra azért jó hogy adjon egy felső becslést:

10²Π/2²Π = 100/4 = 25 vagyis 25-nél kevesebb kör lehet.

Alsó becslésként érdemes esetleg a nagy kör beírható hatszögébe a kis kör köré írható hatszögeket rakni, abból ha jól számolom 15 lesz. Itt van egy angol nyelvű oldal a kérdésről:

[link]

19 még belefér, 20 db már nem.

19 db maximum 4.11209293519 cm átmérőjű befér,

és 20 db csak akkor rakható be ha az átmérő maximum 3.90448022037cm.

2012. nov. 30. 14:41
 3/6 BKRS ***** válasza:
Ja még annyi, hogy a 20 db-os elrendezés az szimmetrikus, a 19 db-os viszont egyáltalán nem, a középpontok nem alkotnak háromszög rácsot, mert szét kell óket csusztatgatni egyik irányba, hogy keresztbe még egyet be lehessen nyomorítani a 18. után.
2012. nov. 30. 14:44
 4/6 bongolo ***** válasza:
100%

Érdekes, hogy míg a sík lefedésekor a méhsejt-elrendezés a legjobb (ezt már Gauss bizonyította), alakzatok lefedésére nem feltétlenül az az optimális. Bizonyos alakzatokra és átmérő-arányokra léteznek bizonyítások is, hogy mi a legjobb, másokra csak számítógéppel talált optimális kitöltések.


Itt egy szép gyüjtemény:

[link]

A kérdésedre itt a 19. ábra a válasz, annál lesz utoljára 1:5 alatti az átmérők aránya (1:4,863). Vagyis 19 kör fér be az ottani elrendezés szerint, illetve a te nagy körödbe kicsit lazán. A 20. ábrán már 1:5,122 az arány, vagyis a 4 centis körök mellett már 4·5,122=20,488 cm-es nagy kör kellene 20 kis kör lepakolásához.


Érdekességképpen: Más alakzatokhoz is van ezen a honlapon mindenféle pakolásról ábra:

[link]

2012. nov. 30. 15:13
 5/6 BKRS ***** válasza:
Bongolo linkjei megint nagyon jók. Ja és pont fordítva van mint mondtam (ez mondjuk látszik az én linkemen is) a 19-es elrendezésnek van a D6-os szimmetriája, a 20-as az asszimetrikus.
2012. nov. 30. 15:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az infót!!!
2012. nov. 30. 16:18