Számítsuk ki hány köb dm 311k hőmérsékletű és 104657,7 Pa nyomású száraz HCL gázt semlegesít 270 köb cm 14 tömeg %-os, 1,153 g/köbcm sűrűségű NaOH ?2012. nov. 30. 12:28
1/1 anonim válasza:
NaOH + HCl = NaCl + H2O
V(NaOH-oldat)=270 cm^3
14 m/m%
ρ(NaOH-oldat)=1,153 g/cm^3
m(NaOH-oldat)=V(NaOH-o.)*ρ(NaOH-o.)=270*1,153=311,31 g
m(NaOH)=311,31*0,14=43,5834 g
M(NaOH)=23+16+1=40 g/mol
n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)=43,5843/40=1,0896 mol
1,0986 mol NaOH a fenti reakció szerint ugyanennyi, azaz 1,0986 mol HCl gázt tud semlegesíteni.
Gáztörvény: pV=nRT, amiben...
p(HCl)=104657,7 Pa
T(HCl)=311 K
n(HCl)=1,0986 mol
R(HCl)=állandó=8,314 J/(mol*K)
V(HCl)=?
pV=nRT
V=(nRT)/p
V=(1,0986*8,314*311)/104657,7
V(HCl)=0,02714 dm3
Válasz: 0,02714 dm3 HCl gázt tud semlegesíteni.