Hogyan kell megoldani? (kémia)

Számítsuk ki hány köb dm 311k hőmérsékletű és 104657,7 Pa nyomású száraz HCL gázt semlegesít 270 köb cm 14 tömeg %-os, 1,153 g/köbcm sűrűségű NaOH ?

2012. nov. 30. 12:28
 1/1 anonim ***** válasza:

NaOH + HCl = NaCl + H2O

V(NaOH-oldat)=270 cm^3

14 m/m%

ρ(NaOH-oldat)=1,153 g/cm^3

m(NaOH-oldat)=V(NaOH-o.)*ρ(NaOH-o.)=270*1,153=311,31 g

m(NaOH)=311,31*0,14=43,5834 g

M(NaOH)=23+16+1=40 g/mol

n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)=43,5843/40=1,0896 mol

1,0986 mol NaOH a fenti reakció szerint ugyanennyi, azaz 1,0986 mol HCl gázt tud semlegesíteni.

Gáztörvény: pV=nRT, amiben...

p(HCl)=104657,7 Pa

T(HCl)=311 K

n(HCl)=1,0986 mol

R(HCl)=állandó=8,314 J/(mol*K)

V(HCl)=?

pV=nRT

V=(nRT)/p

V=(1,0986*8,314*311)/104657,7

V(HCl)=0,02714 dm3

Válasz: 0,02714 dm3 HCl gázt tud semlegesíteni.

2012. nov. 30. 13:34