30°C-os lejtőn egy 10 kg tömegű ládát húzunk felfelé egyenletesen a lejtő síkjával párhuzamos erővel. Mekkora ez az erő, ha 0,1 a láda és a lejtő közötti súrlódási együttható?


Köszönöm előre is a segítséget! :)


2012. nov. 27. 19:44
 1/2 bongolo ***** válasza:

Gondolom, nem 30 Celsius fokos a lejtő, hanem simán 30 fokos :)


sin 30° = 1/2

cos 30° = √3/2

(Ha nem tanultatok még szögfüggvényeket, akkor hasonló háromszögekkel jön ki az egyketted.)


A ládára ható súlyerő 100 N. Ennek a lejtővel párhuzamos komponense 100N·sin 30° = 50N, a lejtőre merőleges komponense pedig 100N·cos 30° = √3·50N

A súrlódási együtthatót a lejtőre merőleges komponenssel kell szorozni, az adja a legnagyobb súrlódási erőt:

Fs = √3·50·0,1 = 5·√3 N

Ha egyenletes sebességgel húzzuk felfelé, akkor az erők eredője nulla, vagyis a húzóerő megegyezik a súly lejtővel párhuzamos komponensének és a súrlódásnak az összegével:

F = 50N + 5·√3 N = 58,66 N

2012. nov. 27. 23:53
 2/2 A kérdező kommentje:
igen, az csak fok akart lenni és nem Celsius fok :D Köszönöm a segítséget :)
2012. nov. 28. 21:06