2012. nov. 26. 20:59
1/2 bongolo válasza:
v = 1/2·i + √3/2·j
(i és j az egységvektorok az x és y irányban)
Ebből normálvektort kell csinálni. De mivel a hossza 1/2² + 3/2² = 1, ez már eleve normálva van, nem kell semmit sem csinálni.
Először ki kell számolni a fv. gradiensét:
Parciális deriváltak:
∂f/∂x = 1/(x²+y²+1)·2x
∂f/∂y = 1/(x²+y²+1)·2y
Tehát a gradiens vektor:
grad f = 2x/(x²+y²+1) · i + 2y/(x²+y²+1) · j
A v vektor irányában a derivált úgy jön ki, hogy a gradiens vektor skalárisan szorozzuk az irányvektorral (ami egységnyi hosszú)
∂f/∂v = grad f · v = 1/2·2x/(x²+y²+1) + √3/2·2y/(x²+y²+1)
= (x+y√3)/(x²+y²+1)
Ennek értéke a P(1; -1) pontban: behelyettesítünk x=1, y=-1-et:
(1+(-1)√3)/(1²+(-1)²+1) = (1-√3)/3
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, 3/4-éig tudtam ezt a feladatot levezetni, aztán utána elvesztem... de így már értem, köszi mégegyszer :)
2012. nov. 27. 17:37