Matek, térfogat, felszín? Hogy csinálom?


Mekkora a négyoldalú szabályos csonka gúla térfogata és felszíne,ha az alapéle 10cm,az oldaléle 5cm, a magassága 4cm?


előre is köszi:)



2012. nov. 25. 12:39
 1/10 anonim ***** válasza:
2012. nov. 25. 12:42
 2/10 anonim ***** válasza:

Az ismert képlet alapján:

V = m*(T-sqrt(Tt)+t)/3 (sqrt: négyzetgyök)

ahol m=4, T=10*10=100 t=16


t: ha a testet az alapra merőleges síkkal elmetszed, akkor a síkmetszet egy trapéz, amiből Pitagorasz tétellel ki tudod számolni a rövidebbik alap hosszát:


[link]


Ezeket az adatokat behelyettesítve a képletbe: V=208 cm^3

2012. nov. 25. 12:56
 3/10 A kérdező kommentje:

köszi,ezt láttam de nem értem hogy jön ki neki a fedőlap.

pls vki a fedőlapot írja le hogy kell kiszámolni.köszi:)

2012. nov. 25. 12:57
 4/10 anonim ***** válasza:
Fedőlap a 4cm-es négyzet! Amit a mellékelt képen látsz. Mivel a egyenes (nem ferde) gúla, ezért a síkmetszet egy egyenlő oldalú trapéz. Ha x-t kifejezed, akkor meg van a fedőlap oldala (éle), amiből kijön, hogy t=4*4=16
2012. nov. 25. 13:34
 5/10 anonim ***** válasza:

Az ábra jelöléseivel a Pitagorasz tétel:


5^2 = 4^2 + ((10-x)/2)^2

25 = 16 + ((10-x)/2)^2

9 = ((10-x)/2)^2

3 =(10-x)/2

6 = 10-x

x = 4 ez a fedőlap éle, s mivel a fedőlap is négyzet, ezért a területe t=4*4=16



Vagy melyik részét vezessem le?

2012. nov. 25. 13:38
 6/10 anonim ***** válasza:

Egy kis javítás!


Nem jó a rajz!


Az oldalél 4 cm, s ha síkmetszetét veszem, akkor az oldallap magassága lesz a trapéz oldaléle.

2012. nov. 25. 13:47
 7/10 anonim ***** válasza:

A síkmetszetet a következőképpen vegyük fel (egy primitív, gyors, egyszerű vázlat): [link]


Azaz a keletkezett trapéz alapélei a csonkagúla alap- és fedőlap átlói, amiből a legelső gondolatmenetet alkalmazva, a Pitagorasz-tétel-t felírva és az így felírt egyenletet megoldva

a fedőlap éle: 5,757cm, azaz

a fedőlap területe ennek a 33,147cm2

a térfogat : 254.29 cm3

2012. nov. 25. 14:15
 8/10 anonim ***** válasza:

A felszínt ez alapján már könnyebb kiszámolni: A = T + t + P


Palást: 4*p (p: oldallap területe)


Oldallap területe:

- Veszed az oldallapot, ami szintén egy trapéz, melynek alapélei 10cm és 5,757cm (előbb kiszámolt x).

- Ismét tudsz egy derékszögű háromszöget kiválasztani, amiből ki tudod számolni az oldallap magasságát (4,52cm),

- ezeket az adatokat beírva a trapéz területképletébe megkapod az oldallap területét (35,6cm2),

- ezt megszorozva 4-gyel (mert 4 egybevágó oldala van a csgúlának), megkapod a palást területét (142,62cm2)


S végezetül a felszín képletébe visszaírva a területeket, megkapod, hogy A=272,59cm2


(persze a kerekítések miatt, ez csak megközelítő érték :) )

2012. nov. 25. 14:30
 9/10 A kérdező kommentje:

a térfogathoz a pit.tételes egyenletet le tudnád írni?

köszi:)

2012. nov. 25. 14:34
 10/10 anonim ***** válasza:
2012. nov. 25. 14:56