(3x-1) ^2-16=9; Mi a megoldás?

A másodfokú egyenlet megoldóképletével próbálkozok, mindhiába. Nekem 4/3 és -2 jön ki, míg WolframAlpha szerint -4/3 és 2 a megoldás
2012. nov. 23. 18:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Teljes négyzetté kell alakítani, és akkor:

(9x^2)-6x+1-19=9

Ugyanis (a-b)^2=a^2 - 2ab +b^2

2012. nov. 23. 18:31
 2/8 A kérdező kommentje:

9x^2-6x-24=0


és x1;2= (-6+/-√(6^2-4*9*(-24)))/18


Ez miért nem jó?

2012. nov. 23. 18:39
 3/8 anonim ***** válasza:

Én csak ilyen gumicsizmás paraszt módon tudom megoldani:


(3x-1)^2-16=9 /+16

(3x-1)^2=25 /gyökvonás

3x-1=5 /+1

3x=6 /:3

x=2

2012. nov. 23. 18:43
 4/8 anonim ***** válasza:

(3x-1)² = 25

(3x-1)² = 5²

±(3x-1) = ±5


I. eset mikor mindkettő pozitív/negatív:

3x-1=5

3x=6

x=2


II. eset mikor egyik negatív másik pozitív:

3x-1=-5

3x=-4

x=-4/3

2012. nov. 23. 18:45
 5/8 A kérdező kommentje:
Így én is kitudom számolni, csak azt nem értem, hogy itt miért nem használható a megoldóképlet?
2012. nov. 23. 18:53
 6/8 anonim ***** válasza:

Megoldóképlettel is kijön, csak sokkal egyszerűbb, anélkül megcsinálni, a zárójel felbontása nélkül.


(3x-1)^2=25

Melyik az a szám, aminek a négyzete 25? Az 5 és -5

3x-1=5

x=2


3x-1=-5

3x=-4

x=-4/3


megoldóképlettel:


9x^2-6x+1-16=9

9x^2-6x-24=0


Megoldóképletbe beírva:

[6+-gyök(36+4*9*24)]/18


gyök(36+4*9*24)=gyök(900)=30


A megoldás:

(6+-30)/18

(6+30)/18=2

(6-30)/18=-24/18=-4/3


Ugyanaz jött ki.

2012. nov. 23. 19:00
 7/8 A kérdező kommentje:
Tévedés, hiszen a megoldóképletben a négyzetgyök alatt b^2 - (azaz mínusz) 4ac van.
2012. nov. 23. 20:09
 8/8 A kérdező kommentje:
Ááá, megvan a hiba, köszönöm a segítséget!
2012. nov. 23. 20:12