16 gramm oxigén hány gramm kén-dioxid, illetve hány gramm kén-trioxid keletkezéséhez elegendő?

Légyszi segítsetek. Ha lehet akkor a számolás teljes menetét írjátok le..

2012. nov. 23. 16:49
 1/1 anonim ***** válasza:

16 gramm oxigén hány g kén-dioxid keletkezéséhez elegendő?

S + O2 = SO2

m(O2)=16 g

M(O2)=32 g/mol

n(O2)=m(O2)/M(O2)=16/32=0,5 mol

A fenti reakció alapján 1 mol oxigénből 1 mol kén-dioxid keletkezik. 0,5 mol oxigénből akkor 0,5 mol fog.

n(O2)=n(SO2)=0,5 mol

M(SO2)=64 g/mol

m(SO2)=n(SO2)*M(SO2)=0,5*64=32 g

16 gramm oxigén 32 gramm kén-dioxid keletkezéséhez elegendő.


16 g oxigén hány gramm kén-trioxid keletkezéséhez elegendő?

2SO2 + O2 <=> 2SO3 (A reakció egyenesúlyra vezet (<=>) de ez a feladat szempontjából lényegtelen)

m(O2)=16 g

n(O2)=16/32=0,5 mol (ezt előbb is kiszámoltuk)

A fenti reakció alapján 1 mol oxigénből 2 mol kén-trioxid keletkezik, vagyis 0,5 mol oxigénből 1 mol fog.

n(SO3)=1 mol

M(SO3)=80 g/mol

m(SO3)=n*M=80 g

80 g kén-trioxid keletkezik.



2SO2 + O2 = 2SO3

2012. nov. 23. 17:27