Tudnatok segiteni? Legyetekszivesek.


lenne ket exponencialis egyenlet amit nem tudok megoldani mert nem jon ki. eddig nagyon jol ertettem az exponencialis egyenletet.

9^(x-1) - 3^(x+1) +3^x-3 = 1


3^x²- 4x+2=1/9


ez a kettö lenne



#exponencialisegyenlet
2012. nov. 22. 16:34
 1/1 bongolo ***** válasza:

9^(x-1) - 3^(x+1) +3^(x-3) = 1

9^(x)/9 - 3·3^(x) + 3^(x)/3³ = 1

(3^(x))²/9 - 3·3^(x) + 3^(x)/3³ = 1

Nevezzűk y-nak a 3^x-t:

y²/9 - 3y + y/27 = 1

Ebből kijön y megoldóképlettel (csak a pozitív gyök lehet jó), abból pedig x.


3^(x²- 4x+2)=1/9

3^(x²- 4x+2) = 3^(-2)

Mivel az exponencialis fv. szigorúan monoton, ezért a kitevők egyenlőek:

x²- 4x+2 = -2

Innen is már csak megoldóképlet.

2012. nov. 22. 17:42