lenne ket exponencialis egyenlet amit nem tudok megoldani mert nem jon ki. eddig nagyon jol ertettem az exponencialis egyenletet.
9^(x-1) - 3^(x+1) +3^x-3 = 1
3^x²- 4x+2=1/9
ez a kettö lenne
#exponencialisegyenlet
2012. nov. 22. 16:34
1/1 bongolo válasza:
9^(x-1) - 3^(x+1) +3^(x-3) = 1
9^(x)/9 - 3·3^(x) + 3^(x)/3³ = 1
(3^(x))²/9 - 3·3^(x) + 3^(x)/3³ = 1
Nevezzűk y-nak a 3^x-t:
y²/9 - 3y + y/27 = 1
Ebből kijön y megoldóképlettel (csak a pozitív gyök lehet jó), abból pedig x.
3^(x²- 4x+2)=1/9
3^(x²- 4x+2) = 3^(-2)
Mivel az exponencialis fv. szigorúan monoton, ezért a kitevők egyenlőek:
x²- 4x+2 = -2
Innen is már csak megoldóképlet.