Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ember legyen a talpán aki ezt...

Ember legyen a talpán aki ezt a feladatot megcsinálja, csak szólok hogy a gimnáziumban matektanárunk nem tudta megoldani, bár akkor érettségin hogy várják el tőlünk? Bár ez már egy másik kérdés.

Figyelt kérdés
Egy vízgyülytő medence lefelé keskenyedő csonkagúl alakú. Felső lapja 14m, az alsó 10m oldlú négyzet, mélysége 6m. Menyi víz fér bele? Menyi víz van benne ha csak fele magasságig van töltve? A feladatnak a másik részét nem tudta a tnárunk megoldani, az első az könnyű volt, úgyhogy aki megpróbálkozik vele az a második kérdéssel foglalkozzon mert az a neheze. Na kíváncsi vagyok van e olyan ember itt a gyakorin aki ezt megtudja oldani, az előtt megemelem a kalapom.
2012. nov. 21. 16:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
64%
Bocs, de ha neked már ez nehéz... Ennél lesznek azért jóval nehezebb feladatok. És biztos, hogy a tanár meg tudta oldani, hiszen totál egyértelmű.
2012. nov. 21. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
82%

A feladat nem nehéz. Kiszámolni nem fogom, de a menetét leírom.

Rajzold le a keresztmetszetét a medencének. Trapéz lesz 14 és 10 hosszú alapokkal.

Egészítsd ki a trapézt háromszöggé.

Számold ki a háromszög magasságát.

Innentől gúla térfogatokkal mindent ki lehet számolni.

Csonka gúla térfogat = nagy gúla térfogat - kis gúla térfogat.

2012. nov. 21. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
elsőnek: nem, nem tudta megoldani, én meg nem vagyok egy matekzseni. A másodiknak: ezt nem teljesen értem, ráadásul a második része a nehéz a feladatnak mint írtam, az elsőt ki tudom számolni.
2012. nov. 21. 17:05
 4/15 anonim ***** válasza:
76%

Néhány megjegyzés:

Először is: a vízgyűjtő szót pontos j-vel írjuk.

Másodszor: mondd meg a tanárodnak, hogy adja vissza a diplomáját, ha egy ilyen feladat gondot okoz neki. :-)

Harmadszor: minden adat rendelkezésre áll a gúla fele magasságában keletkező metszet nagyságának meghatározásához.

Ha ez megvan, a térfogat kiszámítása nem lehet probléma.


Ha lerajzolod a csonka gúla metszetét, egy szimmetrikus trapézt kapsz.

A félmagasságban keletkező metszet (négyzet) oldala tulajdonképpen egy trapéz középvonalának hosszával egyenlő.

Ha

a - a hosszabbik alapél

b - a rövidebbik alapél

f - a fele magasságban keletkező metszet oldala,

akkor

f = (a + b)/2


Így már minden ismert a térfogat meghatározásához.


DeeDee

**********

2012. nov. 21. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a semmit, ezért mindenkit le kekell pontozzak. Amúgy kitudtam számolni, csak egy kis logika kell hozzá, bár hogy ezt a tanár miért nem tudta azt énsem tudom. És most lepontozok mindenkit. :(
2012. nov. 21. 18:13
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

A nehéz kérdés szerintem úgy hangzana, hogy hol van a vízszint, ha fele mennyiségű víz van benne :)

Nem lehet hogy félreértetted a feladatot, és a tanárod ezt nem tudta megoldani? (Ami szintén egyszerű egyenletrendezés, de legalább nem ránézésre van meg a megoldás.)


Az általad megfogalmazott feladat:

Mivel az oldalél lineárisan változik a magassággal, akkor ha csak félig van töltve, akkor az oldalél fent 12, lent 10m, a magasság meg 3m. Csak be kell helyettesíteni a térfogat-képletbe.

2012. nov. 21. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Utolsónak: végre egy értelmes válasz. Nem pontosan másoltam ki a feladatot a könyvből. Én is pontosan úgy csináltam ahogy leírtad, egyszerű volt, nemkell hozzá nagy logika. A tanár valahogy máskép csinálta és belebonyolodott az egészbe, és nem tudta megoldani.
2012. nov. 21. 18:51
 8/15 anonim ***** válasza:
59%

Pontozz csak le nyugodtan, attól biztos jobban megy majd a matek!

Ahelyett, hogy tanulnál, bzmeg!

2012. nov. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Na ez megintcsak rossz válasz, ezért ismételten lepontozás jár. ;(
2012. nov. 21. 19:44
 10/15 A kérdező kommentje:
Esetleg mondanál még valamit?
2012. nov. 21. 19:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!