Ezt hogy számoljuk ki? Többi lent.


számláló: 5-3-12

nevező: (2x-4) - (x+2) - (x^2-4)



2012. nov. 19. 20:42
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ezt a nevezetes szorzatot érdemes ismerni:

(a+b)(a−b) = a²−b²

Azt, hogy "érdemes", úgy értem, hogy odafelé is kell tudni, meg visszafelé is rá kell ismerni, hogy ilyenről van szó.

Most (x+2)(x−2) = x²−4

2x−4 = 2(x−2)

Vagyis a közös nevező 2(x²−4) = 2(x+2)(x−2)

A számláló:

5(x+2) − 3(2x−4) − 12·2

5x + 10 − 6x + 12 − 24

−x−2

−(x+2)

A nevezőben is van x+2, lehet vele egyszerűsíteni. Ez marad:

−1/(2x−4)

2012. nov. 19. 23:12