Valaki63 kérdése:

Jó kémiások. Tudnátok segíteni? 10g N-ből hány mól NH3 lesz? 5g O-ből hány mól MgO lesz? 2 mól O-ból hány g H2O lesz?

Holnapra kéne .... előre is köszönöm :)

2012. nov. 19. 19:11
 1/1 bongolo ***** válasza:

3H₂ + N₂ = 2NH₃

vagyis 1 mól N₂-ből lesz 2 mól ammónia.

Az N₂ moláris tömege 2·14 = 28 g/mol, az NH₃-é 17 g/mol. Ez ugye tiszta, hogy honnan jön ki?


Vagyis 10/28 mól nitrogénünk van. Lesz belőle kétszer ennyi, vagyis 20/28 mól.


O₂ + 2Mg = 2MgO

vagyis 1 mól O₂-ből 2 mól MgO lesz.

Az oxigén moláris tömege 2·16 g/mol, az MgO-é 24,3+16 = 40,3 g/mol


5g oxigén az 5/32 mól. Ebből 10/32 mól MgO lesz.


2H₂ + O₂ = 2H₂O

1 mól oxigénből lesz 2 mól víz.


Eddig nem volt fontos, de most igen, mert mólban van megadva az oxigén. Nem szokott olyan lenni, hogy "2 mól O". 2 mól oxigén azt jelenti, hogy 2 mól O₂, mert az oxigén nem atomosan, hanem O₂ molekulaként van csak jelen. Feltételezem, hogy csak rövidítve írtad, hogy oxigén, és az O₂-t jelent.


Szóval a víz moláris tömege 2·1+16 = 18 g/mol.

2 mól oxigénből 4 mól víz lesz, az 4·18g

2012. nov. 19. 23:30