Kiemeléssel alakítsd szorzattá hogyan kell? 3xy²-9xy+6x²y= 5ab-10a²+15a³= 7 (x+1) - (x+1) y=

PLS:(
2012. nov. 19. 16:56
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

3xy²-9xy+6x²y=


Nézd meg mindegyik tagot (amik össze vannak adva vagy ki vannak vonva), és először arra figyelj, hogy a szám szorzóból mi a legnagyobb közös osztó. Mindhárom szorzója osztható 3-mal, tehát azt ki lehet emelni.

Aztán azt nézd meg, hogy melyik betűnek milyen hatványkitevőjű formája van meg mindegyikben. Az x-ből kettőnél x van, a harmadikban x², tehát a legnagyobb közös kitevőjű az x. Az y-ból is van mindháromban, abból is a közös, ami mindháromnak része, maga az y (y² már csak egyikben van.)

Tehát ki lehet emelni 3-at, x-et, meg y-t is, vagyis 3xy-t:


3xy(y − 3 + 2x)


A zárójeles tényező úgy jött ki, hogy ha azokat beszorzod 3xy-mal, akkor pont az eredetieket kapod.


2)

5ab-10a²+15a³=


Itt is ugyanazt csináld: egyrészt lesz az 5, aztán az a, visoznt a b-ből csak az elsőben van, tehát azt nem lehet kiemelni.


5a(b − 2a + 3a²)


3)

7(x+1) - (x+1)y =


Ez kicsit ravaszabb, mert itt az (x+1) van mindkettőben, ami nem csupán egy betű, hanem egy "kifejezés". De azt is ugyanúgy ki lehet emelni. A szám szorzókból most nem lehet kiemelni semmit, az y is csak a másodikban van, tehát csak az (x+1) emelhető ki:


(x+1)(7 − y)

2012. nov. 19. 17:06
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon nagyon köszönömmm
2012. nov. 19. 17:23