Nevetségesen egyszerű kérdés mégsem értem?


ha az x^4-2x^2+1 egyenletű függvény -1-nél kisebb x-ekre miért pozitív értéket vesz fel? nekem pozitív lesz: első tag poz. második a mínusz miatt neg.

(a monotonitás megállapítása miatt szükséges)


2012. nov. 19. 09:59
 1/9 A kérdező kommentje:
itt az ábrazolása: [link]
2012. nov. 19. 10:02
 2/9 anonim ***** válasza:
A második tag is pozitív, az ott csak egy kivonás. És mivel nagyobb számból (4. hatvány) vonsz ki kisebb számot (2. hatvány) ezért pozitív lesz.
2012. nov. 19. 10:26
 3/9 anonim ***** válasza:
2-es - ami így alapjában nem igaz, mert az egész függvény egy jelentős tartományban a "+1" miatt lesz pozitív
2012. nov. 19. 10:32
 4/9 anonim ***** válasza:
Igen, de a kérdés a -1-nél kisebb x értékekre vonatkozott.
2012. nov. 19. 10:47
 5/9 anonim ***** válasza:

4-esnek

x=1,1


x^4= + 1,4641

-2X^2 = -2,42


ha nem lenne a "+1" akkor negatív lenne a függvény ... miről beszélünk?

2012. nov. 19. 11:35
 6/9 anonim ***** válasza:
bocsánat, X= -1,1
2012. nov. 19. 11:35
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen, kb -1,5-ig negatív lenne, ha nem lenne ott a +1, de ott van.

De általánosságban, "(a monotonitás megállapítása miatt szükséges)" elmondható, hogy ez az oka. A monotonitást pedig nem -1,5 és -1 között szokás vizsgálni, hanem általánosságban. És ugyanúgy monoton azon a szakaszon is.

2012. nov. 19. 11:49
 8/9 anonim ***** válasza:

Röviden azért lesz -1 alatt pozitív, mert az x^4 gyorsabban nő, mint ahogy a -2x^2 visszafogja.


Az x^2 függvényt ismered, -végtelennél végtelen, csökken 0-ig, majd elindul fölfelé.


Az x^4 függvény ugyanilyen. Mivel ennek a tagnak a legnagyobb a kitevője, ezért ez a 'legerősebb'.


Minden x^4 függvény ugyanilyen.


Ha vannak még utána más tagok:

-2x^2+1


akkor ez csak a 0 környékén kavar be. Ahogy távolodunk a 0-tól az x^4 már elnyomja őket.


PL

x^4 x=-100-nál 100.000.000

x^4-2x^2+1 ugyanitt: 199.999-nel kisebb.

Ha 100 millióból levonok 200ezret az már olyan mindegy.



De ezek a maradék tagok döntik el, hogy a 0 környékén pontosan milye4n is lesz a függvény.

Ebben az esetben a maradéktagok miatt csak -1 után tud visszatérni pozitívba a függvény.

2012. nov. 19. 13:44
 9/9 anonim ***** válasza:
x^4-2x^2+1=(x^2-1)^2, így ez az x=1,-1-ben nulla, egyébként pozitív. Ez a rövid indoklás.
2012. nov. 19. 13:47