Egy háromszög egyik oldala 5 cm; a másik két oldal összege 8 cm, és az 5 cm-es oldallal szemközti szög 60°. Mekkora a másik két szög? Mekkorák az ismeretlen oldalak?2012. nov. 18. 12:27
1/4 bongolo válasza:
Először koszinusztétel:
a + b = 8
5² = a² + b² - 2ab·cos 60
csak meg kell oldani az egyenletrendszert, kijön a 2 ismeretlen, vagyis az a és b oldalak. Utána szinusztétellel kijönnek a szögek (ezt fel se írom... ha kell segítség, szólj)
2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Nagyon hálás lennék, ha még fel tudnád írni, hogy hogy jön ki a két oldal, mert valamit mindig elrontok és nem jön ki semmi.
2012. nov. 18. 14:30
3/4 bongolo válasza:
b = 8-a
cos 60 = 1/2
25 = a² + b² - 2ab/2
25 = a² + (8-a)² - a(8-a)
25 = a² + 64 - 16a + a² - 8a + a²
3a² - 24a + 39 = 0
a² - 8a + 13 = 0
megoldóképlettel a gyökök:
a1 = 4 + √3
a2 = 4 - √3
Mivel b=8-a, b-re ugyanezek jönnek ki fordítva. Szóval
a = 4 + √3
b = 4 - √3
(vagy fordítva, de tök mindegy, melyiket nevezzük a-nak)
Utána a szögek:
a/c = sin α/sin γ
sin α = sin γ · a/c
sin α = sin 60 · (4+√3)/5
sin α = √3 · (4+√3)/10
ezt számold ki számológéppel.
4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2012. nov. 18. 17:30