A) Hány tanuló versenyzett az egyes osztályokban külön-külön, ha tudjuk, hogy a VII. osztályban kevesebben kedvelik a malmozást, mint a VIII. ostályban? b) Hány mérkőzést játszottak le a verseny során összesen?

Iskolánk VII.és VIII. osztálos tanulói malom játék versenyt szerveztek.Azok a tanulók vettek részt benne, akik kedvelik a malmozást.A játék során mindenki mindenkivel egy játszmát játszott.Először a VII.és a VIII. osztályokon belüli játszmákra került sor, összesen 136-ra.

2012. nov. 16. 14:13
 1/4 A kérdező kommentje:
Segitsetek kérlek,vezessétek le légyszii, már annyit kondolkoztam rajta
2012. nov. 16. 14:20
 2/4 anonim ***** válasza:

n ember körmérkőzéseinek száma: n*(n-1)/2


Így n*(n-1)/2+k*(k-1)/2=136

azaz n*(n-1)+k*(k-1)=272


Ez egy kemény diofantoszi egyenlet.

Az ilyeneket változatos, ötletes módszerekkel kell oldogatni.



Ilyen kis szám esetén akár próbálgatással is ki lehet találni:


2 ember: 1 mérkőzés

3 ember: 3 mérkőzés

4 ember: 6 mérkőzés

5 ember: 10 mérkőzés

6 ember: 15 mérkőzés

7 ember: 21 mérkőzés

8 ember: 28 mérkőzés

9 ember: 36 mérkőzés

10 ember: 45 mérkőzés

11 ember: 55 mérkőzés

12 ember: 66 mérkőzés

13 ember: 78 mérkőzés

14 ember: 91 mérkőzés

15 ember: 105 mérkőzés

16 ember: 120 mérkőzés

17 ember: 136 mérkőzés


Ezekből kell összerakni 136-ot.

Nincs túl sok variáció, látható a 45+91=136.


Ebből pedig 10 fő, ill. 14 fő a létszám.


Ha összesen 24-en vannak, akkor 24*23/2=276 játszma volt.

2012. nov. 16. 14:27
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2012. nov. 16. 19:12
 4/4 A kérdező kommentje:

Eg dolgot nem értek elmagyaráznád kérlek miért 24*23/2

24 mert 24-en voltak akik játszodtak összesen

a 23 miért?

és miért osztod, felezed az 24*23-at kettőbe?

2012. nov. 17. 18:44