Segítene vki elkezdeni ezeket?


10. Egy lejtő tetején áll egy 48 kg


tömegű test, majd legurul arról. Milyen


magas a lejtő, ha a test lendülete a


lejtő aljánál 446.4 kgm/s?


11. Egy 10.0 m magas lejtő tetején áll


egy 39 kg tömegű görkorcsolyázó gyerek,


majd legurul arról. Mekkora lesz a


sebessége a lejtő alján km/h-ban


megadva?


12. Milyen magasra jut fel egy lejtőn a


lejtő aljánál 39.24 km/h sebességgel


rendelkező 1340 kg tömegű autó?


13. Egy 16000 kg tömegű tehervagon


elszabadult és miután lejtős úton


felgyorsult, a vízszintes szakaszon


66.24 km/h sebességgel halad a 28000 kg


tömegű tehervagon után. Ütközés után


összekapcsolódva haladnak tovább, és egy


lejtőn 11.39 m magasra jutnak fel.


Mekkora volt a 28000 kg tömegű


tehervagon sebessége az ütközés előtt


km/h-ban?


14. Egy 6.2 kg tömegű kiskocsi legurul a


3.7 m magas lejtőről. A lejtő aljánál


áll egy 5300 g tömegű kiskocsi, aminek


nekiütközik, majd együtt haladnak


tovább. Mekkora a testek sebessége az


ütközés után?


15. Egy kötélen 2.6 kg tömegű homokzsák


függ. Belelövünk egy 19 g tömegű


lövedéket, ami benne marad a zsákban. A


lövés következtében a zsák kilendül és


56.9 cm magasra emelkedik fel. Mekkora


volt a lövedék sebessége? A számításokat


legalább 5 értékes jeggyel végezze!



2012. nov. 14. 18:37
 1/5 anonim ***** válasza:

10) A lendület=tömeg*sebesség, amiből az első kettő ismert, a sebességet tudod számolni. Ezután jöhet az energiamegmaradás tétele: m*g*h=(m*v^2)/2, amiben csak a lejtő magassága ('h') az ismeretlen.


11) Ugyanígy, meg van adva a tömeg és a lejtő magassága, abból számolhatod az m*g*h energiát, ami megegyezik a 10-es feladatbna látható mozgási energiával. A kapott eredmény m/s lesz, amit ha megszorzol 3.6-tal, megkapod km/h-ban.


12) Az első kettő alapján már menni fog.

2012. nov. 14. 18:52
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a segíítséget :)
2012. nov. 14. 19:01
 3/5 A kérdező kommentje:

Ezek helyes megoldások??


10. 4,3245 m

11. 50,91 km/h

12. 5,9405 m


viszont a 13 14 15 feladatok már nem mennek

2012. nov. 14. 19:11
 4/5 bongolo ***** válasza:

13)

m1 = 16000 kg

m2 = 28000 kg

v1 = 66,24 km/h = ... m/s számold ki

v2 = ? ez a kérdés

összekapcsolódnak

h = 11,39m magasra jutnak fel


Ez tökéletesen rugalmatlan ütközés. Ilyenkor a mozgási energia megmaradása nem igaz, csak az impulzusmegmaradás.

Kezdetben az impulzusok:

I1 = m1·v1 = ... számold ki

I2 = m2·v2 = 28000·v2

A végén ezek összege lesz a közös impulzus:

I = I1 + I2 = ... + 28000·v2

A közös tömeg m = m1+m2 = 44000 kg

A közös sebességre ez igaz: I = m·v

v = I/m = (... + 28000·v2)/44000


Ekkora sebességgel mennek tovább. Ehhez 1/2·m·v² mozgási energia tartozik:

E = 1/2·44000·(... + 28000·v2)²/44000²

E = (... + 28000·v2)²/88000


Ekkora energiával érkeznek a lejtőhöz. Amikor felérnek, csak helyzeti energiájuk lett (m·g·h), ami ugyanakkora, mint a fenti E:

44000·g·h = (... + 28000·v2)²/88000


Itt g-t és h-t is tudod, bizonyára g=9,81-gyel kell számolni, nem 10-zel (ez is csak 3 számjegy, de nem tudom 5 számjegy pontossággal). Szóval a lényeg, hogy v2 kijön belőle, mert az az egyetlen ismeretlen.


14)

Ugyanolyan jellegű, mint az előző, csak egyszerűbb annál. Ugyanos csak a rugalmatlan ütközést kell kiszámolni. Szóval tudod, a lejtő magasságából tudod a helyzeti energiáját, ugyanakkora lesz alul a mozgási energia. Ebből kijön a sebessége.

Akkor tudod az impulzusát. A másiknak 0 az impulzusa, mert áll, tehát a közös impulzusuk ugyanaz lesz, mint a legurulóé. Ahhoz az össztömeg tartozik, azzal kijön a közös sebességük.

Ugye érted?


15.)

Ez is ugyanolyan tökéletesen rugalmatlan ütközés. Az energia jó része hővé alakul, ezért csak az impulzusmegmaradással lehet számolni. A lövedéknek van I1=m1·v1 impulzusa, ez lesz a közös impulzus. (Ne felejtsd el a grammot először kg-ba átváltani!)

A v1-et nem tudjuk, ez végig bent fog maradni a képeltekben, a végén majd az kell kijöjjön.

A közös tömeget is össze tudod adni, mindebből kijön a közös sebesség:

v = I1/(m1+m2)

Ebből pedig kiszámolható a mozgási energia:

E = 1/2·(m1+m2)·v²

Ez alakul át helyzeti energiává:

(m1+m2)·g·h = E

(A centimétert is méterbe kell váltani!)


Az utolsó egyenletben már csak v1 lesz az egyetlen ismeretlen, ki tudod számolni.


Remélem, menni fog önállóan.

2012. nov. 14. 19:36
 5/5 A kérdező kommentje:
igen mostmár menni fog köszönöm szépen!!
2012. nov. 14. 19:50