Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni röviden (nyolcadikos szinten) mit jelent az alá és a mellérendelő szószerkezet? SÜRGŐS

Figyelt kérdés

2012. nov. 13. 21:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Tanulsz németet? A németben egyenes és fordított szórendű kötőszavak a magyarban mellérendelő mondattal, a németben KATI szórendű kötőszavak alárendelő mondattal állnak.


Így lenne a legegyszerűbb :) remélem tudod, miről beszélek.

2012. nov. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A Google-ból írom a lényeget:

A szószerkezetek a mondatnál kisebb, a szavaknál nagyobb egységei a nyelvnek.

Van: hozzárendelő, alárendelő és mellérendelő szószerkezet.

Te az utóbbi kettőt kérted:

Mellérendelő: a tagok egyenrangúak, közöttük logikai viszony van.Fajtái: kapcsolatos, ellentétes, következtető, magyarázó, választó

Példák a fajták sorrendjében: szép és okos,nem kér, de követel, szorgalmas, ezért eredményes, eredményes, hiszen szorgalmas, vagy okos, vagy szép / a kötőszavakból lehet a legjobban következtetni a fajtákra/

sajnos mennem kell, szerintem Te is megtalálod a Google-ban, ha nem, délután még leszek, szia

2012. nov. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én is a google-t tudom ajánlani.

Szerintem te a szószerkezeteket kérted, nem a mondatokat.


[link]

2012. nov. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Következik az alárendelő szószerkezet: itt a tagok nem egyenrangúak, alaptagból és bővítményből áll.

Fajtáit az alaptag és a bővítmény egymáshoz való viszonya határozza meg.

Fajtái: alanyos: anyám sütötte kenyér,

Tárgyas: zenét hallgat

Határozós, ennek sok alfaja van, attól függően, milyen határozóról van szó: tehát lehet, hely, idő, ok, mód, cél, eszköz, társ, részes, eredet, eredmény, hasonlító, fok, mérték határozós szerkezet

Egy-két példa:verseiért szeretik, okhat. szerk.

buszon ül, helyhat. szerk, szépen olvas, módhat. szerk.

Péterrel vacsorázik, társhat. szerk. labdával játszik, eszközhat. szerk. Csak rá kell kérdezni, biztosan érted, miről van szó ?

Jelzős alárendelő szószerkezet: mennyiség, minőség, birtokos szószerkezet, ebből szerencsére csak ez a 3 van.

Példák: sok alma, mennyiség jelzős szerk, finom alma, minőség jelzős szerk. Péter almája birtokos jelzős szerk.

Ennyi volt, remélem érted így ? Szia

2012. nov. 14. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ, és igen, értem! :)
2012. nov. 26. 18:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!