Ildi egy számot maradékosan osztott először 7-tel majd 9-cel. Az első esetben 4-et, a másodszor 8-at kapott maradékul. Melyik számot osztotta el Ildi kétszer?

Kérlek segítsetek! Nem tudom, hogy kell megoldani. :(

2012. nov. 11. 13:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Második alkalommal az eredeti számot osztotta el vagy az előző osztás eredményét?

Biztosan csak ennyi adat van meg, mert ezekből szerintem nem mondható meg egyértelműen? Nade válaszolj a kérdésre és meglátom mit tehetek

2012. nov. 11. 14:07
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen, csak ennyi adat van meg, ez minden amit a feladat írt. Egyébként már számolgattam és a 249-es számot osztotta el. :)

249:7=35,5satöbbi

249:9=27,6satöbbi

És ugye 35-27=8

2012. nov. 11. 14:21
 3/7 A kérdező kommentje:
De azért értékelem, hogy megpróbáltál segíteni, küldtem egy zöldet. :)
2012. nov. 11. 14:21
 4/7 anonim válasza:

Szerintem nem számoltál jól. Ha maradékos osztásról van szó, akkor valami olyasminek kellene lennie, hogy

első eset:

x=7y+4

második eset:

x=9z+8


x a keserett szám és x,y,z is egész szám kell, hogy legyen, de ebben az esetben a 249 nem jó.

2012. nov. 11. 14:59
 5/7 anonim ***** válasza:

Bocs, de szerintem félreértetted a feladatot!

A maradékos osztás más.

Például:

27 osztva 8-cal. A 27-ben a 8 megvan 3-szor teljesen. És a maradék pedig 3 lesz, mert visszaszorozva még 3 kell, hogy visszakapjuk a 27-et: 3*8=24 és 24+3=27. Remélem érthető, neten biztos találsz olyan helyet ahol jobban le van írva. Te nem így csináltad.

Sajnos a te megoldásod nem lehet jó.

Szerintem az 53 lesz a jó megoldás, mert:

53-ban a 7 megvan 7-szer teljesen, visszaszorozva pedig 4-et kell adnunk a 7*7-hez, hogy visszakapjuk az 53-at, tehát 4 lesz a maradék.

53-ban a 9 megvan 5-ször teljesen és visszaszorozva 8-at kell adni, tehát 8 lesz a maradék.


Egyébként úgy lehet levezetni, hogy azok a számok, amik 7-tel osztva 4 maradékot adnak, a következők: 4, 11, 18, 25, 32, 39, 46, 53, 60...

Amik 9-cel osztva 8-at adnak maradékul: 8, 17, 26, 35, 44, 53, 62...

Látható hogy az 53 mindkét felsorolásban benne van, és nekünk olyan szám kell, amire mindkettő igaz, tehát az 53 lesz a keresett szám.


De végtelen ilyen szám van, hiszen ha az 53-at növeljük a 7 és a 9 legkisebb közös többszörösével (a 63-mal), akkor is jó számokat kapunk.

Tehát jók az 53, 53+63=116, 53+2*63=179... -->ezek értelemszerűen 53-at adnak maradékul 63-mal osztva


Tehát a legkisebb szám, amire gondolhatott, az az 53, de bármely számra gondolhatott, ami 63-mal osztva 53 maradékot ad.

2012. nov. 11. 15:13
 6/7 A kérdező kommentje:
Utolsó: én is így csináltam, viszont utána oda volt írva kisbetűkkel, hogy a két hányados különbsége 8 és így már jó is a megfejtésem.
2012. nov. 11. 17:01
 7/7 anonim ***** válasza:

Legyen az egyik hányados a. Mivel a két szám különbsége 8, ezért a másik hányados a+8. És értelemszerűen akkor lesz nagyobb a hányados, amikor 7-el osztok.

A szám legyen N.


Próbáljuk meg egyenlettel felírni.


N osztva 9-cel az a és marad a 8. Az azt jelenti, hogy:

9a+8=N


Ugyanígy a másik egyenlet:

7*(a+8)+4=N


Vagyis

9a+8=7*(a+8)+4

9a+8=7a+60

2a=52

a=26


Akkor a szám 9*26+8=242

2012. nov. 11. 17:21