Két szabványos dobókockával dobunk. Mi az esélye annak, hogy legalább az egyik kockán 2-nél nagyobb szám van felül?

Elég az eredmény is, de jobb lenne ha azt is leírná a válaszoló, hogy hogyan kell kiszámolni.

2012. nov. 10. 21:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Bocs, de mostanában napi három kombinatorikás kérdést olvasok. Miért nem keresítek fel egymást, és tanultok együtt?
2012. nov. 10. 21:09
 2/7 anonim ***** válasza:

Mindkét kockával 1-től 6-ig lehet dobni. Ez 6 lehetőség és mivel 2 kocka van, ez összesen 6x6=36 lehetőség.

Tehát az összes eset 36. Meg kell nézni, hogy mennyi a kedvező esetek száma, vagyis ahol legalább az egyik kockán 2-nél nagyobb szám van felül.

A jó esetek:

13,14,15,16; 23,24,25,26; 31,32,33,34,35,36; 41,42,43,44,45,56; 51,52,53,54,55,56; 61,62,63,63,65,66

Ez összesen 32 lehetőség, tehát 32 a kedvező esetek száma.

Az esély: kedvező esetek osztva az összessel, tehát 32/36=8/9=88,89%

2012. nov. 10. 21:13
 3/7 anonim ***** válasza:

előző vagyok.

Némely esetekben, például itt is, egyszerűbb ha kivonod a kedvezőtlen esetek számét az összesből. Itt egyszerűbb felírni a kedvezőtlen eseteket, mert sokkal kevesebb van belőlük.

Kedvezőtlen, ha a legnagyobb szám maximum 2. Ilyen van: 11,12,21,22.

Tehát a kedvezőtlen esetek száma 4. Ezt kivonva az összes esetből kapjuk a kedvező eseteket. 36-4=32 és ugyanott vagyunk mint fent, csak kevesebb munkával.

2012. nov. 10. 21:16
 4/7 anonim ***** válasza:

Egy egyszerűbb megoldás: ha elég hogy az egyik legyen kettőnél nagyobb akkor a másik gyakorlatilag tök mindegy hogy mi lett. Tehát elég 1 kockát vizsgálni.

Az eredmény: kedvező/összes, azaz 4/6 = 66,67% az esély.

2012. nov. 10. 21:16
 5/7 anonim ***** válasza:

2. és 3. vagyok

A 2.-nál a nagy sietségben elírtam az 5. sort.

Helyesen: 13,14,15,16; 23,24,25,26; 31,32,33,34,35,36; 41,42,43,44,45,46; 51,52,53,54,55,56; 61,62,63,64,65,66

Értelemszerűen az első számjegy az eső kockával dobott számot mutatja, a második pedig a második kockával dobottat.

2012. nov. 10. 21:20
 6/7 anonim ***** válasza:

A 4. válaszoló hülyeséget írt. Meg kell különböztetni a kockákat és mindkettőt vizsgálni kell.

Csak egy példa: A vizsgált kockán 2 lett, ezért ezt ő rossz esetnek titulálja. De lehet, hogy a másik kocka 6-os lett. Ez valójában kedvező eset, de mivel ő csak az egyik kockát nézte, ezért ezt ő kedvezőtlennek nézte.

Ezért teljesen hibás a 4. válaszoló gondolatmenete. (és jó az enyém...)

2012. nov. 10. 21:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Valóban hibás a 66%-os válasz!!!

Az előtte levő a jó!

2012. nov. 10. 23:28