Mekkora annak az érintőtrapéznak a területe,amelynek egyik szára a 7cm hosszú párhuzamos oldallal 120 fokos szöget zár be,valamint beírt körének a sugara 5cm?

2012. nov. 8. 16:12
 1/2 BKRS ***** válasza:

Haz egyik párhuzamos oldallal 120 fokot zár be akkor a másikkal 180-120=60 fokot.

ha a beírt kör átmérője 10cm, akkor ez a szár 20/√3 cm hosszú.

A fenti 120 fokos szögtől induló érintő szakaszokat jelöljük a-val,

a száron a másik érintő szkasz hossza 20/√3 -a.

A szár, a trapéz magassága és az alap egy kis darabkája derékszögű háromszöget alkot, amelynek oldalai:

10, 10/√3 és 20/√3

Ugyanakkor a 10/√3 hosszú oldal az pont a két érintő szakasz különbsége, vagyis:

20/√3 - a -a = 10/√3

vagyis a= 5/√3.

Akkor a 7 cm hosszú párhuzamos oldalon a másik érintő szkasz

7-5/√3 hosszú.

A másik száron tehát szintén van egy 7-5/√3 hosszú érintő szakasz.

A másik érintó szakaszt ezen a száron nevezzük mondjuk b-nek.

Az alsó párhuzamos oldalon van tehát egy 20/√3-5/√3 = 15/√3 hosszú érintő szakasz és egy b hosszú érintő szakasz.


Akkor a párhuzamos oldal pár egyik oldlán lévő derékszögű háromszöget már felhasználtuk,

most be kell húznod a magasságot a túlodalon is és ott is felhasználni, hogy lesz egy derékwszögű háromszöged, amiből ki tudod számolni a b értéket.

Ezzel meglesz mind a két párhuzamos oldal hossza és a magasság is megvan (10cm, a kör átmérője).

Ezzel ki tudod számolni a területet.

2012. nov. 9. 21:32
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a hosszú választ!
2012. nov. 11. 14:20