Ért itt valaki a kémiához, azon belül oldatokhoz?


15 cm^3 tömény salétromsavat (68 tömeg%-os és 1,36 g/cm^3 sűrűségű) 1 dm^3-re higítunk. Mennyi lesz a kapott oldar koncentrációja?

Nem,nem nézem házi feladat automatának az oldalt,csak segítség kéne,hogy kezdjem el,mit számoljak ki,stb:) millió hála!!



2012. nov. 5. 18:27
 1/2 bongolo ***** válasza:

Számold ki először a sűrűségéből, hogy hány gramm a 15 cm³ oldat.

Aztán a tömeg% alapján azt, hogy hány gramm salétromsav és hány gramm víz van benne.

Aztán a hígításkor hozzáadnak 985 cm³ vizet. Számítsd ki, hogy ez hány gramm (1 cm³ éppen 1 gramm egyébként, mert 1 liter az 1 kg)

Ekkor összesen lesz ugyanannyi salétromsav benne, mint ami eddig is volt (legyen a neve S gramm), és lesz benne a két vízmennyiség összege (V gramm).

A teljes tömeg S+V

A koncentráció tömeg%-ban S/(S+V)·100%

2012. nov. 5. 18:55
 2/2 anonim ***** válasza:

sűrűségből számoljuk ki hány gramm az oldatunk:

1.36 = x/15

x = 20.4 gramm


68 tömeg% azt jelenti, hogy 100 gramban 68gramm oldott anyag lenne. nekünk 20.4 gramm van, arányból ki lehet számolni:

100 68

20.4 x

x=(20.4*68)/100=13.872


tehát az kiindulási oldatunk áll 13.782g salétromsavból és 6.528g vízből.

ezt felhígítom 1000g-re. az állni fog 13.782g salétromsavból és 986.218g vízből.


feltételezem a kérdésben szereplő "koncentráció" alatt mol/dm^3 koncentrációt értenek. ehhez meg kell mondani, hogy a 13.728g salétromsav hány mol.

moláris tömeget kinézve a periódusos rendszerből 1+14+3*16=63gramm


megint a jó öreg arányozással lehet megmondani:

1 mol 63 gramm

x mol 13.728 gramm

x=(1*13.728)/63=0.2179 mol


tehát a hígított oldatunk koncentrációja 0.2176 mol/dm^3

2012. nov. 7. 08:12