Ezt hogy tudom kiszámolni? Fizika 10. osztály


Sziasztok!


Kaptunk pár kérdést HF-nak,de nem tudom mit kell csinálni, a könyvben nem találtam ezekről semmit...


1, Egy teremben tanóra elején csak 6C fok a levegő hőmérséklete,óra végéig ez 24C-ra változik

Hányszorosára nő a terem levegőjének belső energiája?


2, Egy autó kerekeiben 240kPa a túlnyomás,ha a hőmérséklet 20C.

Mekkora a túlnyomás ha a hőmérséklet 60C?


3, Egy gáztartályban 400kPa nyomású 27C-os oxigén gáz van,Mekkora a gáz tömege ha a tartály térfogata 5000 liter


Na ennyi lenne,légyszíves segítsetek,az is sok segítség lenne ha 1.et tudnátok :S



2012. nov. 5. 13:11
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

Át kell váltani Kelvinbe a hőmérsékleteket és elosztani egymással. (Szóval nem a 4-szerese lesz, sokkal kevesebb)


2)

p·V/T állandó

Most a térfogat is állandó, tehát p/T állandó

Most is a T-vel Kelvinben kell számolni!

Túlnyomás: gondolom a normál légköri nyomáshoz (kb. 100 kPa) képesti nyomást jelenti.

(240+100)/(273+20) = (p+100)/(273+60)

Számold ki belőle p-t, az lesz a túlnyomás kPa-ban.


3)

p·V = n·R·T

ahol:

- p a nyomás Pa-ban (szóval a kPa-ból csinálj Pa-t)

- V a térfogat m³-ben (a litert át kell számolni)

- n az oxigéngáz anyagmennyisége molban. Ezt nem tudod még, kijön majd

- R az egyetemes gázállandó, nézd meg az értékét

- T a hőmérséklet Kelvinben. Számold át abba


n kivételével minden adat megvan, szóval n-et ki lehet számolni. Annyi mol oxigén van benne. 1 mol O2 tömege 32 gramm, ebből kiszorozhatod a tömeget.

2012. nov. 5. 14:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Hú köszi,sokat segítettél,legalább az alapok megvannak...még utána nézek :D
2012. nov. 5. 16:01